Kasiino, imeline põrguvärav vol 3: Jälg on maas!

Kuna täna mind Kings of Tallinnal ei vajatudki, saan oma aega hoopis teile kirjutamiseks ära kasutada.

Kings of Tallinn on suur pokkerifestival. Seal mängitakse nädala jooksul üle 40 erineva turniiri. Kujutage ette, mis maht! Erinevaid mängijaid on kohale tulnud paljudest erinevatest riikidest ja nende seas ka rahvusvaheliselt tuntud mängijaid. Enamasti on need pokkerikuulsused küll soomlased, aga soomlaste seas on kõvasid tegijaid.

Mis seal siis toimub? Pokkerit mängitakse. Mingeid morne sõltuvusest loppis nägusid seal ei näe. Kuigi raha liigub kuhjadega. Turniiridel on mõistagi fikseeritud sisseostud, aga rahalaudadel keevitatakse mõnuga. Võidetakse ja kaotatakse. Aga kaasa kellelegi sellepärast tundma ei pea. Ausalt 🙂 Ma isegi ei tea, mis summad seal korraga laual on. No ikka kümned tuhanded. Nii need kuulsused seal siis madistavad ja lõbutsevad. Peenraha inimestele, kes harjunud pokkeriga miljoneid teenima.

Aga! Mitte sellest ei tulnud ma siia täna rääkima. Ma tahtsin ära õiendada vana võla. Ma lubasin kirjutada, miks peab kasiinosse minnes enda dokumenti näitama ja miks külastajad ära registreeritakse. Sellest on vaja rääkida, sest paljudel inimestel ei ole täit pilti, miks see vajalik on.

Mul oli kunagi üks sõbranna, kes ei olnud nõus kasiinosse sisenema isegi suitsu ostmiseks. Sest et tema oli nii öelda “kasiino-süütu”, polnud elus jalga kasiinosse tõstnud ja arvas, et siis on parem, kui seda märki, et ta on käinud, ei tekikski.

Väga imelik arusaam. Et kasiinos käimisest mingi jälg maha jääb. Kuhu see jälg jääb siis nende inimeste arvates? Kas nad arvavad, et riigistruktuuridel on kasiinodega mingi otse online-ühendust, kust iga 5 sekundi tagant infot läbi lastakse, kes uksest sisse astus ja mida seal tegi? Sest et loogiliselt mõeldes peaks ju aru saama, et see ei ole reaalne. Samuti ei saadeta seda infot kuhugi pankadesse ja veel vähem vanaemale, kes võiks südari saada, kui kuuleb, et lapselaps käis kasiino uksest sisse – ju on sõltlane.

Registreerimine on ainult selleks, et inimene ise, kui ta tunneb, et see on vajalik, saaks endale kasiinokeelu panna. Ilmselgelt enamik meist, tavalistest inimestest seda keelu panemise teenust kunagi ei vaja. Sest enamikul ei ole sõltuvust ja kasiinos käimine ei too endaga kaasa probleeme. Aga leidub inimesi, kellel on sellega probleemid. On probleemid sõltuvusega ja enesekontrolliga. Teavad ise, et kipuvad üle piiri minema ja sellepärast on neile parem, kui nad kasiinouksest üldse sisse ei astugi.

Vot selliste pärast ongi loodud kasiinodesse külastajate registreerimine. Kasiino kontrollib, kas sul on endale keeld peale pandud või ei ole. Kui sul keeldu pole, lastakse sind sisse ja selle kohta kuhugi infot ei edastata, et sa oled nüüd in da house.

Nii sa siis näitadki ette dokumendi, see skannitakse sisse ja kui soovid, saad vastu kliendikaardi. Kui kliendikaart olemas, siis iga kord dokumenti näitama ei peagi. Piisab, kui lased kliendikaardi läbi tõmmata (tead küll, nagu Partneriga Selveris tehakse).

Hästi range on see kontroll alati, sest kasiino peab silma peal hoidma, et külastajad, kellel puudub õigus kasiinos käia, sinna sisse ei saaks lipsata.

Kuidas see keelu peale panemine käib? See käib avalduse alusel, olen ma aru saanud. Ise ei ole juures seisnud, aga olen kuulnud, et ise peab avalduse tegema ja ära määrama perioodi, kui kaua keeld kestab.

Nii, käisin nüüd MTA lehel uurimas ja täpsemalt on asi nii, et keeld on tähtajatu, aga keelu panemisel pead ise endale ära määrama tähtaja, mille möödudes saad õiguse keelu tühistamist taotleda. Ja see tähtaeg on maksimaalselt 3 aastat. Ehk et kui tahad endale keeldu peale panna, siis ei ole määratud ära, kui kaua see keeld kehtib, aga sa saad ise öelda, mis aja möödudes võib sinu soovi keeld tühistada jälle kuulda võtta. Kui sa juba homme tahad tühistada, siis ei saa, aga kui sa tuled 3 aasta pärast, siis juba saab.

Keeld tähendab siis lihtsamalt öeldes seda, et iga kord kui sa selle aja jooksul (näiteks šnapsusena või ükskõik millises meeltesegaduses) lähed kasiino ukse taha manguma, siis sind lihtsalt sisse ei lubata.

Nüüd mõni mõtleb, et äkki riik või vanaema saab keelu osas kaasa rääkida. Ei saa. Keeldu saab inimene panna endale ainult ise. Elukaaslase või ema või riigi sunnil seda teisele inimesele panna ei saa.

Ma isegi ei tea, kas nende inimeste hirmudel, kes kardavad, et kohe kui nad kasiinos on end ära registreerinud, jookseb info Swedbanki ja MTA-sse ja kuhu iganes, on üldse mingigi alus või ei. Mulle tundub see absurdne. Aga isegi kui see info jõuaks Swedbanki, mis siis juhtuks? Või mida arvatakse, et juhtub? Ma tahaks seda teada.

Mina olen teatavasti kasiinodes jõlkunud juba 6 aastat ja pole see takistanud mul laenu saamast ega midagi. Isegi küsitud pole, et miks sa iga kuu vähemalt ühel ööl kell 2 või 3 kasiino baarist midagi ostnud oled? Joomas käid seal või? Sõltlane oled või? Mängid raha maha või? Ei. Pank ei ole küsinud ühtegi küsimust. Nii et hirm, justkui kasiinosse sisse astumine elu kohe totaalselt ära rikuks, ei ole õigustatud. Ma ei ütle, et palun minge kõik ja astuge kasiinosse sisse. Aga ma ütlen, et see põdemine kasiino uksest sisenemise üle, lihtsalt selleks et seal mingil üritusel käia, kohvi juua, kokteili juua või kasvõi suitsu osta, kõlab ajuvabalt ja jätab põdejast veits narri mulje.

Kas ma tean mõnda inimest, kes on endale kasiinokeelu pannud? Ma ei ole sellest kellegagi pikalt vestelnud. Ühel korral aga tuli küll ette. Nimelt olin ma sõbranna juurest kojuminekuks tellinud takso ja kui sisse istusin, nägin, et taksojuht oli tuttav nägu. Üks kutt, kes pokkerit mängis. Kusjuures ma polnudki teda tükk aega näinud. Ajasime juttu ja küsisin, miks teda nii ammu mängimas käinud pole. Ta ütleski ausalt, et pani endale keelu peale. Mängis oma bankrolli (see on raha, mis peab mängijal kogu aeg seemneks olema, seda elamise ja olemise peale ei kulutata, see on ette nähtud ainult pokkeri mängimiseks) maha ja otsustas, et aitab mõneks ajaks. Nii ta siis oligi eemal. Praegu käib küll aeg-ajalt jälle, aga mitte nii tihti nagu vanasti. Loodetavasti on oma elu korda saanud.

Vot ja nii see siis käibki. See registreerimine. See on tehtud selleks, et inimene saaks iseennast piirata, kui ta tunneb, et selleks on vajadus. Samamoodi on see isiku registreerimine nüüd ka Bingo Loto ja kõigi muude loteriidega. Välja arvatud kiirlotoga. Mis on minu meelest veel iseäranis napakas, sest kiirloto piletid on sageli palju kallimad kui Bingo Lotod ja teised sarnased.

Aga jah, ka tavalist lotot ei saa enam osta, kui dokumenti ei näita. Miks? Just selleks, et kui sa oled ise endale keelu peale pannud (ei tohi lotot osta, kuna ei oska enda loto ostmist enam piirata, tekkinud on sõltuvus), siis müüja saab ostmise katsel kohe vastava märguande ja ta sulle lotot ei müü.

Sai selgem?

Advertisements

12 kommentaari

 1. See oli huvitav. Ma arvasin enne, et see võib olla kuidagi rahapesu kontrollimisega seotud (ja mitte tingimata ainult kasiinodel, vaid üldse kohtadega, kus liigub suuremal hulgal sularaha).

  • uvxy

   Muidugi, kellel seda keeldu ikka vaja, enam ei saa viia teadmata päritolu sularaha anonüümselt nagu Viiol ja see lihtsalt ära kaotada kuhugi põrgusse või toppida klaaspilgul seinasisse, lihtsalt kadusära täitsa ametlik ja kindel aus paigutus. Ja muidugi MKSUAMET peab ka ju teadma kuipalju sa ära kaotad.

   • Kasiinos saad endiselt raha sisse toppida täiesti anonüümselt. Koos dokumendiga ei paluta ette näidata rahakoti sisu. Ja masin ei küsi, mis su nimi on. Topi aga anonüümselt kupüüre sisse palju kulub.

 2. uvxy

  Kindlasti pole sa anonüümne, ratsionaalne inimene peab kuidagi endale põhjendama miks ta läheb raha ära andma. Ja sa võiks ju oma palka mida sa saad kohe duubeldada hea lihtne teenistus. 🙂

  • Minu jaoks jääb su kommentaar segaseks. Anonüümne ei tähenda seda, et inimene teeb midagi enesele põhjendmata. Anonüümne tähendab seda, et tema nimi jääb teistele varjatuks.

   Mina pole kordagi maininud, et kasiinos on võimalik kiiresti ja lihtsalt raha teenida. Soovitan oma postitused veelkord mõttega läbi lugeda, kui millegipärast selline arvamus on tekkinud. Mina väidan, et kasiino on meelelahutusasutus, kus võivad rahaga lustida need, kellel seda piisavalt on. Ma pole nii rikas, et mitusada eurot meelelahutusele panna. Paarkümmend eurot – miks mitte. Sadu eurosid – ei. Aga ma ei ole nii kitsa maailmapildiga inimene, kes arvab, et kõik teised inimesed sama vaesed on nagu mina. Ei ole. Palju rikkamaid on olemas.

 3. uvxy

  Anonüümne tähendab vist seda, et su isik on tuvastamatu. Ka mina pole kuskilt otsast maininud, et võid rikastuda, tavaliselt kipub olema ikka vastupidi.

  • Kui sa pole väitnud, et kasiinos võib rikastuda, mida see siis tähendas: Ja sa võiks ju oma palka mida sa saad kohe duubeldada hea lihtne teenistus. 🙂

   Aga ütlen veel, et sa saad täiesti anonüümselt raha masinasse toppida. Masin ei küsi, mis su nimi on. Et sa kasiinosse tuvastatult sisened, ei tähenda automaatselt, et sa seal raha maha mängid. Seega need kaks asja on teineteisest võrdlemisi eraldiseisvad.

 4. uvxy

  Muidugi see on nali, aga kasiinotöötajatel on võimalus tööl oma õnne iga hetk proovida kas ta on ikka sinuga. Palgast ei taha küll keegi hetkega vabaneda, aga mitmest palgast võib, kui ikka tõsine õnneotsimine on käsil. 🙂

  • Kasiinotöötajatel pole minu meelest lubatud väljaspool tööaega kasiinosse sisenedagi. Oma töökohta vähemalt mitte. Tööajal mängimine on nagunii välistatud.

   • uvxy

    Novot, muidu nad üritaks väiksemaid võite ise aparaatidest välja kloppida. Kõige parem reklaam on see, et sa nii muuseas saladuskatte all annaks nõu kuidas võita, inimesed on uudishimulikud ja lähevad proovivadki ja kindlasti mõni võidab, neid legende on ju mitmeid, müstika on põhiline. 🙂

    • Ma mõtlesin, et see on nüüd päris selge, aga kui ei ole, siis igaks juhuks veel – õnnemängud ei ole rahaliste probleemide lahendamiseks sobiv viis. Õnnemängude mängimine on puhas meelelahutus. Võitmine ei tohiks olla eesmärk. Eesmärk peaks olema põnevus, mis mängimisega kaasneb. Raha, millega õnnemänge mängida, peaks olema raha, mille kaotamine elu kuidagi ei mõjuta. Üks kulutab 20 eurot suusamäe piletile, teine ostab pudeli head veini, kolmas raamatu, neljas mängib kasiinos maha. Igaühel oma lõbu. Kellel raha rohkem, see teeb kõike nimetatut ja rohkemgi veel, ega ole seepärast veel ühest ega teisest asjast sõltuvuses.

     • uvxy

      Ma olen alati imestasin poolsurnuks kui mõnda mängu nägin, mis imelik fantaasia neil seal peas on kes neid mänge loovad, aga tegelikuses on kõik lihtne 123 mõjutatakse su enese taju, mille tulemusena sa emotsionaalselt hakkad endale rohkem lubama ja pärast ise ka imestad kui ruma sa oled, nagu reklaamigagi. Sõltuvus on midagi muud, nagu see, et ülihalb on olla kui ei ole. 🙂

Kommi

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: