Unest ja tööst

Inimestel on erinevad arusaamad sellest, mis on püha. Väga tihti ma sellele ei mõtle, mis minu jaoks püha on. Aga kui see üks asi, mis tõesti on püha, häiritud saab, märkan ma seda teravalt. UNI! Pole pühamat asja kui uni. Minu jaoks.

Ma armastan magada. Aastate jooksul olen hakanud vähem magama. Ei pane nädalavahetusel enam 10-12 tundi jutti. Ehkki seda ma ei tea, kas see on peamiselt tingitud ajapuudusest või lihtsalt enam ei jaksa. Igatahes ma nii kaua enam ei maga, aga ma pean ikkagi normaalselt magada saama, see on minu funktsioneerimise jaoks eluliselt oluline.

Uni on minu jaoks nii oluline, et see on üks põhjus, miks ma pole laste saamisestki erilist puudust tundnud. Ma ei hakka valetamagi, aga nii see on. Ma ei tahagi lapsi praegu, sest ma tahan magada. Ma ei taha ärgata, et kellelegi süüa teha või kellegagi mängida. Ma tahan magada. Samuti ei taha ma loomi. Seal on veel põhjuseid, aga magamine on üks väga oluline aspekt. Ma ei taha kedagi pissitamas käia, sest ma tahan magada.

Minu töökoormust arvestades ei saa ma niigi piisavalt magada. Olen sellega osalt oma tegemisi planeerides arvestanud, sest tean, et sellised perioodid on ajutised, aga mõnikord läheb asi üle piiri. Nagu näiteks praegu.

Kõik algas Turkish Airlines’i tasuta ööbimisest. Kui kahe lennu vahele jääb 10+ tundi, saad Istanbulis tasuta ööbimise. Kõik tore, aga kui kahe lennu vahe on tõesti a la 11 tundi, kuid juba lennu maandumisest hotellituppa jõudmiseni kulub 3 tundi ja sind tuuakse ka ca 3 tundi enne lennu väljumist lennujaama, siis palju magamiseks aega jääb? Arvestades, et tahaks ka pesemas käia. Mul jäi 4 tundi. 00.30 sain magama ja äratus pidi olema kell 4.30. Üldjuhul on äratus siis, kui su telefon äratuslaulu hakkab laulma. Peenes ja abivalmis töötajaid täis hotellis tehakse sulle ka äratuskõne. Sai kokku lepitud, et see tehakse 4.30 Aga säga vaatas midagi valesti ja helistas meile kõigile hoopis 3.40. No kas sa saad aru? Peaaegu tund varem! Loomulikult pidi telefonile vastamiseks voodist välja kobima ja ega kohe aru ka ei saanud, mis värk on. Vaatad kella, mõtled, et viga on sinus endas. Siis guugeldad ajavahet, vaatad käekella, kui sul see on ja uurid veel mõnest kanalist, kust võimalik, ja selleks ajaks, kui oled suutnud järeldusele jõuda, et see türklane on idioot, on uni rikutud ja uuesti magama jääda ei suuda.

Mis seal ikka, lühemaid öid tuleb ikka elus ette. Käid siis ringi nagu peksa saanud öökull. Üritad kõrist kohvi alla kallata, et äkki see ergutab kuidagi mõistust ja lubab töö jaoks siiski vormis olla. Aga miski ei näi mõjuvat.

Lõpuks saad lennukisse, aga ega seal ka magada ei saa, sest süüa tuuakse ja süüa on vaja. Ja kohvi. Mida sa võtad kohe 2 tk, et äkki hakkab parem. Aga ei hakka.

Lõpuks jõudsime oma mansaga sihtpunkti ja hotelli. Hotelli, mille oli meile broneerinud klient. Ma arvan, et ingliskeelne sõna “hellhole” oleks seda hotelli kirjeldades…puhas hellitamine. Ma arvan, et see hotell sarnaneb piinakambriga. Spioone ehk piinatakse selliselt. Et ei lasta magada. Sest minu jaoks oli põhiprobleem just selles, et magada ei saa. Alguses oli see põhiprobleem.

Asusime peopiirkonna naabruses ja alates sellest kui pimedaks läks, hakkas muusika mürtsuma. Ta tuli mõnekümne meetri kauguselt. Sa ei kuule täpselt, mis laul see on, aga see ihu läbistav tümm…see on selline, et ei lase magada. Mul on aktiivse mürasummutusega kõrvaklapid ja need aitavad sellisel puhul natuke, aga täielikku vaikust nad kahjuks ei taga. Ja kas keegi üldse on proovinud kõrvaklappidega magada? See ei ole üldse mugav!

Ma nüüd ei tea, kas kahjuks või õnneks, aga järgmisel päeval ilmusid välja ka prussakad. Hotellis. Muidugi käisin ma receptionis lõugamas, et palun uut tuba. Kaks korda. Kolmandasse tuppa mõtlesime siis paigale jääda, aga kui ööpimeduse saabudes tulid välja veel suuremad prussakad kui need, keda me hommikul näinud olime, siis me enam vastu ei pidanud. Nüüd olid prussakad põhiprobleem. Nõudsime kliendilt tube uude hotelli. Too oli kordi parem ja seal peatudes oli inimese tunne. Normaalne hotell on ikka nii oluline reisi osa. Ma sain jälle magada!

Üldiselt, ma olen vahepeal õudselt tahtnud siin blogis targutamas ja jauramas käia. Pole lihtsalt aega olnud. Oktoober oli maksimaalselt intensiivne. Lisaks oma põhitööle tegin ma ju ka lisatööd. Ma ütlen kohe, mitu tundi kokku. 184 normtundi tavatööl, siia lisandus 12+9+3+31+u 20 lisatööd. Kokku 259 tundi tööd. See on päris palju tööd, kas pole? Minu meelest on. Nii et pole imestada, et ma ei jõudnud blogi kirjutama.

Võib-olla töö on mulle nagu lapsed on teistele. Miski, mis toob ellu ühe lisakohustuse ja piirab magamisaega, aga on rewarding. Lapsed toovad ellu armastust ja toredust, aga mulle tuleb selle asemel raha. <pühib sotastega pisaraid> On väsitav, aga jumalast mõnus on ka. Kui ma peaks kõik need 259 tundi kuskil lehmalaudas sõnnikut viskama, siis ma ilmselt räägiks teist juttu, aga ma saan õnneks tegeleda tööga, mis mulle nii väga meeldib.

Vahepeal siin blogosfääris ju arutati ka selle üle, mis tööd on mõttekad ja mis on mõttetud. Mina teen teiste silmis ilmselt täiesti mõttetuid töid. Ma sain aru, et mõttekaid töid teevad ainult sellised inimesed, kelle töö tagajärjel jääb keegi maha suremata. Näiteks arst või hooldaja. Ülejäänud ametid on selline mõttetu tilulilu.

Ma ei ole sellega nõus. Mina usun, et iga amet on mingil põhjusel vajalik. Hea küll, kui inimene teab, et ta tööl olles tõesti mitte midagi ei tee ja kõlgutab ainult jalga, siis ta tõesti saab öelda, et temast ei sõltu mitte midagi ja temast ei ole mitte kellelegi kasu. Aga kui päris nii ei ole, siis on mu meelest ebaõiglane pidada oma tööle pühenduvat inimest mõttetu tegevuse harrastajaks.

Ma lähen isegi nii kaugele, et ma keeldun turundust mõttetuks pidamast. Kui te vaid teaks, kuidas te peaks näiteks toodete silte või mingite ettevõtete saadetud kirju lugedes pead murdma, mida kuradit teile öelda tahetakse… Ilma turundusinimesteta oleks maailmas mitu korda vähem lihtsasti mõistetavat ja väga olulist teksti. Te mõtlete ehk küll, et turundus, see võrdub tampoonireklaam ja vilkuv Delfi bänner, aga tegelikult hõlmab turundus väga palju muudki. Tarbijale tundub see iseenesest mõistetav, et kõik tekstid on lihtsasti arusaadavad. Aga need tekstid ei kasva puu otsas. Tihtipeale ei oska teenuse osutaja absoluutselt arusaadavalt kirjutada ja “tõlki”, kes selle kõik loetavaks teeb, on väga tarvis. Aga mis ma siin ikka… Igatahes ma keeldun arvamast, et ma teen mõttetut tööd. Ei tee! 🙂 Ma teen väga olulist tööd ja olen selle üle väga uhke.

8 kommentaari

 1. Kas ma olen midagi maha maganud? Kas su põhitöö mitte kasiinos ei olnud? Või on see su lisatöö ja turundus on põhitöö?

  • Just, lisatöö. Päristöö turundusega seotud.

 2. Mulle meeldis väga üks kommentaar minu blogis – “Pikas perspektiivis on kõik mõttetu”. Mu meelest pigem see variant, kui tööteemade tohutu pinge ja traagikaga võtmine st ma pean mõttetuks tööks mitte mingeid konkreetseid ameteid vaid pigem suhtumist “kui seda asja elu hinnaga punktipealt kella kuueks valmis ei tee, kukub taevas alla” ja enamasti on see ülitähtis asi mingi memo või kooskõlastuskiri vms. Töö on ikka nii suur osa elust, et seda võiks püüda endale vähemalt meeldivaks mõelda.
  Aga magamise osas 100% nõus. Lapsed ja loomad – ma alati imestan nende lastega koos magajate, kella viieste koerapissitajate jms rahva üle, aga no eile kuulsin kulme tätoveerimas, et keegi olla seal laual magama jäänud?! Ju siis mõnel on üsna suva, mis tingimustes tal see uni tuleb.

 3. ma olen põhiline jauraja, et summa summarum võiks inimesed vähem tööd teha (sest planeet läheb meil käes lõhki selle energiakulutamise peale). aga ühtlasi olen ma töö mõttekuse hindamisel üsna leebe. kui töö ilmselgelt aitab kedagi, siis on see vähemalt selle kellegi jaoks mõttekas. Kui keegi jookseb töötajal sabas ja palub “pliis, tee see töö palun ära, pliis,” siis on töö selle paluja jaoks mõttekas.

  Õudsed tööd on need, kus töötaja peab ise järjekorras seisma ja teistega võitlema, et töö saada – ja siis on see töö näiteks selliste suveniirjunnide tootmine, mida mingi muu kaubaga koos vägisi pähe määritakse, mis inimestel koju tolmu koguma jäävad ja mille tootmine kulutab juba puhtalt materjali poolest taastumatuid ressursse. Või kiirlaenude pähemäärimine. Mulle tundub, et maailm oleks parem (ja ökokatastroof lükkuks veidi kaugemale), kui nende tööde tegijatele antaks see raha niisama kätte.

  Turunduses jms vahendamistöös oleneb ka maru palju sellest, mida õieti vahendatakse.

  • aa no ja need tööd, mida tegemata keegi lihtsalt ei suuda olla, ei küsigi mõtte järele. kui inimesel on suur tung midagi teha, siis vajab põhjust ja mõtet pigem mittetegemine (st et see tegevus on kellelegi teisele kahjulik).

   ühesõnaga, mu kriteeriumid on väga leebed ja vastutulelikud. ma arvan lihtsalt, et maailm oleks parem, kui oleks vähem seda asja, et keegi teeb tööd, mida ta vihkab, mille saamiseks ta peab ometi vaeva nägema ja mille välispidistki mõttekust tuleb luubiga taga otsida.

   ilus asjakäik oleks see, kus inimesed teevad seda, mida nad väga tahavad teha või mida keegi neil väga palub teha.

 4. Tiira Taara

  Töö mõttekust küsi töö tellijalt. 🙂
  Isegi mõttetut tööd saab lõbusalt teha ja inimene müüb ennast nii kuidas oskab.

 5. Kerli

  Esiteks, “pühib sotastega pisaraid” – 😂😂😂😂
  Teiseks, mulle hullult meeldib, kuidas sa näed suuremat pilti. Iga protsessi taga on midagi, milleks seda tarvis on! Ühtlasi ka turunduse 🙂

 6. Laste ja une teemal. Soovitan saada tulevikus laps mehega, kellel on sinust väiksem unevajadus ning kõik need pudrukeetmised ja varahommikused mängimised tema õlgadele asetada :). Liiatigi ei mõista ma siiani, miks 21. sajandi Euroopas jätkuvalt eeldatakse, et lapse ema kõike lapsega seonduvat tegema peab. Kahekesi lapse valmis nikerdasite, kahekesi vastutate.

Kommi

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: