Kulgen ja pillan

Laulupeol ma suvel ei käinud, aga sellest pole midagi, sest nii kui julged nädalavahetusel loodusesse minna, saadki praktiliselt sama külg-tihkelt-külje-kõrval kogemuse kätte.

Ma ei käinud küll Viru rabas, aga ütleme nii, et ega suurt vahet pole. Ükskõik millisele RMK matkarajale lähed, ikka on sama asi. Kõigepealt imestad juba sõites, et mida liiklust! Kuskil Kükametsas tuleb maru palju autosid vastu ja ka tahavaatepeeglist märkad neid omajagu. Siis jõuad matkaraja parklasse ja seal ei ole kohti, ka teeääred on kõik autosid täis pargitud. Seejärel mõtled, mida teha. Kas peaks tagasi Tallinna pöörduma? Mis siis, et 60 km sai matkarajale jõudmiseks maha sõidetud? Tundub ju kuidagi nadi tagasi pöörduda. Ja nii sa lähedki rajale. Ja täpselt nii teevad seda ka kõik teised kümned autotäied. Ehk et raske on kokkuvõttes pahaks panna midagi…

Mida aga pahaks panna, on see, kui inimesed liiguvad matkarajal vales suunas. See tähendab, et tuleb ju üksteisest lähedalt mööduda. See jääks olemata, kui kõik liiguks ühes suunas. Nojah, okei, osadele radadele pääseb mitmest parklast ja siis kulgevad need rajad kord üht-, kord teistpidi. Kuid see on praegusel ajal väga halb. Kaasmatkajatega kohtud siis kusagil laudteel, keegi peab sealt möödumise hetkeks maha astuma, et vähemalt poolteist meetritki oleks võõrastega vahe. Aga miskipärast olime need peaaegu alati meie, mitte aga teised inimesed…

Kahju on ka sellest, et venelased ei saa aru, et kui on öeldud, et ringi ei tohi liikuda rohkem kui kahekesi (või oma perega), siis see on käsklus, mis kehtib kõikjal. Metsas, Selveris, tänaval kõndides. Nad ei saa aru sellest lihtsalt. See on ühtaegu nii kurb kui ka ärritav.

Näiteks mina tahaks toidupoes ka hapukoort võtta. Aga kuna on öeldud, et teiste inimestega tuleb poes kogu aeg 2 m vahet hoida, siis on selge, et ma ei sukeldu venelase külje alla hapukoort võtma. Tema aga on seal kahe sõbrannaga riiuli ees, mõtiskleb, arutab, ei kavatsegi ära minna. Mina seisan eemal ja ootan, et saaks ka võtta, aga venelasel on pohui. Vot see ärritab mind. Eestlasi ma ei ole näinud kolmeste või suuremate kampadena liikumas. Kui tegemist on perega (ema, isa, lapsed), siis see on loomulikult okei, ole sa eestlane või venelane. Aga minu vaatlused kinnitavad, et sõnum ei ole kohale jõudnud eelkõige venelastele. Keskerakond ometigi peaks nendega ju üsna head kontakti omama? Vanast heast ajast. Miks nad ei kuula? Urrr!

Šoppamisest rääkides – elus esimest korda ostlesin ma Hulludel Päevadel. Mäletan, et kunagi olid Hullud Päevad vetsupaberi ostmiseks, kas polnud? Inimesed käisid suurte rullidega mööda linna ringi. Ja kollaste kilekottidega. Ma ei tea, kas ka seekord sai netist vetsupaprat tellida või mitte, mind huvitasid eelkõige kodukaubad. Veelgi täpsemaks minnes – nõud! Juba aasta või kauemgi olen ma tahtnud endale Pip Studio nõusid osta. Kunagi ei ole selleni jõudnud. Lõpuks sain selle plaani teoks teha. Sain endale arvatavasti maailma kõige nunnumad nõud ja muidugi ka täiesti absurdselt hea hinnaga. Kui Hullud Päevad ei oleks e-poes toimunud, poleks ma iial viitsinud Stocki trügima minna, et neid nõusid krabada. Sest need müüdi läbi vaid paari tunniga.

Lisaks sain sealt muidugi veel head värki. Võtsin ka šampaklaase, veeklaase, söögiriistade komplekti ja nipet-näpet veel asju. Asju pole veel kätte saanud, aga juba olen superrahul. Ainus küsimus on veel see, et millal ma neid kauneid nõusid kellelegi näidata saan, kui külalisi hetkel ei käi 😀 Saan siis proovida skaibikõnet kellegagi mingil hetkel, mille vältel ma juhuslikult trimpan oma imenunnust uuest kruusist teed.

Ja noh, nagu neist väljaminekutest veel vähe oleks, tuleb varsti vist veel üks teha. Nimelt õnnestus eile enda telefon maha kukutada. Mitte et see esimene kord oleks. Esimene kord juhtus see kohe nädal pärast telefoni ostmist. Mõned kuud tagasi. Selline pudrunäpp olengi. Kusjuures uue telefoni ma ostsin ainult sel põhjusel, et vanal olin ekraani juba katki visanud ja piinlik oli katkise telefoniga ringi käia. Aga nädalaga sai siis see uus terve ekraan ka kenasti ära rikutud. Õnneks tuli mõra vaid alla paremasse äärde, kuhu silmal nagunii asja pole, nii et kasutamist see ei häirinud. Eile panin siis rasvase punkti sellega, et lisaks uuele paremasse alumisse nurka tekkinud mõrale kadus pilt lõplikult eest. Korras!

Kas lasta telefon parandada või osta uus… Ja kui osta, siis milline? Mulle tegelikult hullupööra meeldis oma telefon. Sellised väga argised mured on mul. Üllataval kombel mind telefoni purunemine üldse ei kurvastanud. Ma polnud isegi veidikenegi ärritunud. See on minu puhul äärmiselt veider. Ainus mõte peas oli see, et telefon on kõigest asi, mille saab vajadusel välja vahetada. Kõigest asi! Tänasel päeval on prioriteedid lihtsalt nii teised.

26 kommentaari

 1. Venelased pole süüdi, neile edastatud vähene info on süüdi. Vähesed infokanalid jne .. nagu oleme viimastel päevadel mitmelt pooltlugenud. Loodetavasti see viga nüüd parandatakse, kui on õpitud taas oma veast, et hetkel pole keeleõpetuse ega vastu rinda tümistamise koht, et “nad peavad riigikeelt oskama”. Mitte, et ma riigikeele oskuse vastu oleks – loomulikukult peavad, aga hetkel on prioriteedid teised. Nagu sul telefonigagi 🙂

  • Kui neid pole teavitatud, siis on mõistagi süüdi valitsus. Ma mõtlengi, et Keskerakonna hiilgeajast peaks ometi olemas kanalid, kuidas nendega suheldi. Võiks neid kanaleid ka nüüd kasutada.

   Keele osas täiesti nõus. Kui valitsus meile kõigile SMSi saatis, huvitav, kas neid saadeti välja ka venekeelseid? Minu oma oli ainult eesti keeles, kuigi oleks võinud ju olla kohe kahes keeles. Igaks juhuks. Kui venelased tõesti said eestikeelse SMSi, siis on see muidugi täielik absurd.

   • Täna just lugesin, et venekeelses SMSis oli ainult üks lause, mitte viis, nagu eestikeelses. Lisaks sisaldas see ainuke lause 4 lühendit. Keegi seletas ka, et kirillitsas on sõnumitel teised piirangud, et selles oli asi, aga siis peab leidma viisi, kuidas neid teisiti teavitada. Aga ehk, kui nüüd on asjale tähelepanu juhitud, läheb olukord ka paremaks.

    • Nojah, siis pole imestada, et venelased mitte midagi ei tea… :/ Ma eeldasin, et SMSi said ikka kõik sama infoga. Venekeelne võiks olla ikka ladina tähtedega, see pole ju väga keeruline. Aga ei imesta meie valitsuse saamatust. Ma ei ole eriline valitsusevihkaja, aga praegune olukord on küll korduvalt hinge täis ajanud.

 2. Kuulen, et poe siseraadio räägib, kuidas hoidke 2m vahet, ja samal ajal saalitöötajad lihtsalt absoluutselt eiravad seda ja mööduvad isegi seal, kus oleks võimalik hoida vahet, ikka väga lähedalt. Nagu MIKS?!

  • Väga ebanormaalne on see. Nii ongi, et osad inimesed võtavad asja tõsiselt ja siis on teised, kellel peab tõesti politsei aru p*rsest pähe peksma, nii nagu Tartus juba oli – esimesed trahvid kirjutati välja.

 3. Marge

  Poetöötajad on jah kummalised.. Eile ka käisin poes, ühes vahes pani töötaja kaupa välja, tahtsin just sealt riiulist minna võtma (muus kohas seda kaupa ju polnud) ja jäin ootama, et ehk ta taganeb natuke.. Ei, pani rahulikult edasi kaupa välja. Siis pöördusin viisakalt, et vabandage, ma tahaks tulla ja pudeli õli võtta sealt, selle peale mühatas “eks tulge võtke siis!” ja jätkas rahulikult tööd. Lõin käega sellele õlile.

  • Mhmh! Mul on ka mingi rumal eeldus, et inimene ise peaks pelgalt vaatamise peale aru saama, seda enam, et müüja. Aga kahjuks see nii ei toimi.

 4. Mina käisin ka olude sunnil poes eelmine nädal. Absoluutselt mitte keegi ei hoidnud nn pikivahet – ei eestlased, ei venelased, ei poetöötajad. Ise üritasin hoida aga no ei õnnestu kui küünitad mingit tomatipakki haarama ja keegi siis kiiruga tuleb ja suskab oma käe sinna vahele.

  Lugesin ka Delfist vms seda artiklit teemal, et “miks meie peaksime nüüd hoolima kui riigil meist seni ükskõik on olnud” ja mõtlesin, et tegelikult võib seal ka lihtsalt olla asi eri suhtumises.

  Infokanalid on üks asi – eeldan, et nii venekeelset Postimeest kui Delfit mingi osa inimesi ikka loeb. Eeldan, et ka Venemaa kanalid räägivad vähemalt sellest, mis toimub Euroopas (arvestades Venemaa infokanalite “rõõmu” kui midagi Euroopa Liidus, eriti aga Baltikumis, halvasti läheb on mul praegu väga raske uskuda, et kohalik venekeelne elanikkond pole mitte midagi Vene kanalitest kuulnud – kas tõesti ei pasundagi Vene meedia sellest kuidas Eestis katk lahti on läinud, mis oleks ju tavapärane käitumisviis?), seega teha nägu, et nad mitte midagi ei tea….. ma ei kipu seda sinisilmsust päris niimoodi uskuma.

  Kui midagi, siis ma arvan, et asi on lihtsalt selles, et eestikeelne ja venekeelne elanikkond vajab teistsugusemat lähenemist. Eestlased ju ka ei allu korraldustele nii hästi (kui neid inimeste kogunemisi rabadesse jne silmas pidada), aga üldiselt siiski on näha, et mingi osa eestikeelsest elanikkonnast on saanud aru, et ilma otsese käsuta (a’la liikumispiirangud nagu Prantsusmaal) tuleb ka praegu kodus püsida, mis siis, et senised suunitlused on aste allpool käskusid (st tegu on väga range soovitusega). Võimalik, et venekeelne elanikkond eeldab, et kui asjalood oleks väga hullud, siis tuleks range käsk püsida kodus (a’la isake Putin), aga et taolist ranget käsku pole tulnud, siis järelikult on lubatud elu samamoodi edasi elada.

  • See on õige point, et vähemasti negatiivses võtmes on seda teemat ilmselt käsitletud ja pelgalt juba seetõttu peaks venelased kursis olema. Võta siis kinni….

   Ilusa ilmaga tahetakse loodusse sõita ja sellest ma saan täitsa aru. Eriti veel, kui seda ei ole öeldud, et ärge minge. Looduses on meil lubatud käia. Ja eks see ole paratamatu, et kõik tahavad just RMK radu avastada. Selleks need ju loodud ongi – meie kõigi jaoks. Nüüd lõpuks leiavad selleks aega ka inimesed, kes varem ei ole aega võtnud või leidnud. Ma täiesti mõistan neid. Pole mingit vahet, kas lähed Viru rappa või kuskile mujale – inimesi on täis kõik kohad. Viru raba vist on sellepärast kehv, et laudteed on väga palju ja pole kuskile eest ära astuda? Ma ise olen ka üks neist, kes seal kunagi käinud pole 😀 Ehkki jah, praegu ka ei trügi sinna.

   Mida ma aga ei mõista, on see, et minnakse neljakesi-viiekesi või saadakse mitme autotäie kaadriga kokku. See ei ole lubatud ja sellest keeluks peaks igal juhul kinni pidama. Miks ei peeta, ma lihtsalt ei mõista.

 5. Klari

  Poes käimine ongi keeruline. Ma käin praegu oma kodulinna tillukeses Coopis, kus pole ruumi üksindagi ümber keeramiseks, mingist kahest meetrist ei saa unistadagi, pole füüsiliselt lihtsalt võimalik. Samas ma eeldan, et seal käib kordades vähem inimesi, kui suuremas linnas suuremas poes, seetõttu ma linna polegi läinud… ma ei oska seisukohta võtta, mis targem oleks.

 6. Ma usun, et varsti tehakse poodides korralik reha. Kitsad käigud, ekstra väljapanekud (mis liikumist segavad) ja muu selline lendab nelja tuule suunas ära.

  • ausalt öeldes teeks see mind õnnelikuks täiesti viirusest sõltumatult. Ma olen nagunii selline eestlane, kes peaaegu et ei saa kuhugi riiulivahesse minna, kui seal keegi juba on.

  • Sekundeerin Nodsule, mulle ka meeldiks.

   • Xavi

    Mull küll ei meeldi. Need kitsaste vahekäikudega poed on juba olemas – Maxima. Seal käies tekib mingi klaustrofoobialaadne tunne. Kitsas käik ei takista teisi kundesid sinust mööda pressimast.

    • Xavi, see, mis mulle meeldiks, oleks see, kui mingid mõttetud kaubahunnikud, mis lasevad poes ainult külg ees liikuda, ära kaotataks.
     Mu kodulähedane Maxima oli kunagi ses mõttes hea pood, et seal oli avaramaid käike, kus olekski saanud teisest inimestest 2 m kauguselt mööduda. Ja siis tuli sinna mingi uus ülemus (muud seletust ma ei oska välja mõelda) ja peaaegu üleöö muutus pood peaaegu läbimatuks. Enam ei saanud võtta otsekurssi kindla riiuli poole, vaid pidi vingerdama läbi labürindi kõvera raja.

     • st “mulle meeldiks” oli selle Kauri jutu peale, et

      “Kitsad käigud, ekstra väljapanekud (mis liikumist segavad) ja muu selline lendab nelja tuule suunas ära.”

      lennaku! ammu oleks võinud lennata!

      • Xavi

       Ah niipidi 😀
       Ma lugesin Kauri lauset sedapidi, et tulgu kitsad käigud! Umbes nagu lennujaamas turvakontrolli ees. Või mõnes piiriületuspunktis.

       • Eiei, ma mõtlesin nii nagu Notsu aru sai.

        Maailma linnad on hakanud kõnniteid sõidutee arvelt laiendama. Ajutiselt küll. Autoliiklust on vähe, jalgsi käimist palju.

        Kadriorus on inimesed hakanud lihtsalt tühjade sõiduteede peal kõndima.

        Varsti oleme tagasi mu lapsepõlves. Aastal 1978 mängisime Raua tänaval jalgpalli. Just – tänaval.

        • ma ise olen praegu kah vahel tühja sõidutee peal kõndinud.

 7. Xavi

  Mu kodupoes tuli kellelgi kenijaalne mõte sulgeda pooled iseteeninduskassad. Sest iga boksi keskkohast on teise boksi keskkohta vist veidi alla 2 m. Nüüd on iseteeninduskassade ees järjekord ka siis, kui poes on vähe rahvast. Nagu krt küll! Niheled seal järjekorras ja loodad, et selja taga seisev inimene aevastama ei hakka. Ega see kaks meetrit korraliku aevastuse eest ei päästaks.

 8. epp

  Seda et… kas keegi teist tõesti lootis, et range kahemeetrine vahe poodides kümnel juhul kümnest toimuma saab? Mu meelest oleks seda nõuet võimalik rakendada üksnes siis, kui inimesi jaokaupa poodi lastaks, nagu vist mõnel pool Itaalias praegu tehakse. Pealegi, Pisiku võib poes mu meelest mõnelt pakendilt või muult pinnalt sama kergelt saada kui kaasostlejalt. But I have been wrong before =)

  • niipalju, kui ma lugenud olen, on see viirus piisknakkusena otse hingamisteedesse tulles palju kangem nakatama; saastunud käsi limpsides on mingi tõenäosus (vbla kehvema immuunsüsteemiga?), aga see ei ole tema jaoks ikkagi nii hea keskkond. Rääkimata sellest, kui musti käsi mitte limpsida, vaid hoida limaskestadest eemal. Selles mõttes on distantsi hoidmine üks paremaid asju, mida teha saab.

   Kui ma olen praegu poes käinud, siis üldiselt ei ole probleemi inimestest nii kaugele jääda (ma ei ole sellist asja nagu kassasaba viimasel ajal ausalt öeldes näinudki), v.a siis, kui keegi unustab end riiuli ette mõtlema.

   • ma muidugi kardan peamiselt olla ise asümptomaatiline ja pahaaimamatu nakataja, nii et kui ma olen poodi sisenedes käed ära desinfitseerinud, siis ma kardangi seda, et äkki ma hingan kellelegi liiga lähedal, kätega on kõik rahulik, need tegin ma juba tšistaks.

 9. Ma käisin reedel ja pühapäeval RMK matkaradadel. Mitte ühtegi inimest – mitte üht!!! Ma ei tea, kus te neid trügimisega RMK radu leiate. Mõttekäik nende “õiges suunas” läbimisest on aga suisa imelik…

Trackbacks

 1. Flaneerija, kes vilet lööb | Läbikäigu K

Kommi

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: