Veelkord vaktsineerimisest

Ritsik viskas õhku küsimuse ja ma hakkasin vastama. Vastus venis nii pikaks, et ma otsustasin eraldi postituse teha.

Küsimus: Tean, see on isiklik küsimus, aga ma siiski küsin, millised on teie kogemused vaktsiiniga? Kas olete tänu sellele püsinud terve või vaatamata sellele? Lähete tõhustusdoosi järele? Või pigem püüate end hoida väheste kontaktide ja testimisega?

Olen seni püsinud terve, aga kogu vaktsineerimise temaatika on tekitanud teravaid vastasseise.

Mina läksin oma emaga vaktsineerimise pärast konkreetselt raksu. Kui ma poleks tolleks hetkeks juba veini jõudnud juua, oleksin autosse istunud ja minema sõitnud. Võite ise arvata, kui keevaliseks see vaidlus minema pidi. Aga ma ei kannata lamemaalisust üldse ja kahju on tõdeda, et see mõtteviis on kätte saanud ka mõned minu lähedased. Ei oska neid ka kuidagi sellest udust välja tuua. Võin ju karjuda ja tülitseda, vaielda ja lõputuid vastuargumente esitada, aga nende inimestega ei olegi võimalik diskuteerida. Pole ühtegi asja, mida sa saaks neile öelda, et nad varronduses kahtlema hakkaks. Null argumenti! See, et sajast arstist üks uhhuu tuleb vabakale rääkima, kuidas vaktsineerimine on halb, või keeldub ise vaktsineerimast ja saab töölt kinga – see on neile täiesti loogiline. Järelikult ülejäänud 99 arsti eksivad, sest on ravimitööstuse poolt kinni makstud. Ahah. Kuidas ma tõestan, et EI OLE kinni makstud?

Külajutte selle kohta, kuidas keegi kuskil vakstineerimise tõttu suri, aga meedias sellest ei kirjutata, sest sellised asjad lihtsalt vaikitakse maha, ma ei usu. Ma ausalt usun, et kui keegi oleks surnud, siis sellest ka kirjutataks ja räägitaks. Lamemaalased aga ütlevad, et selliseid juhtumeid on palju olnud, nemad on mitmetest kuulnud. Aga meil ei lahata selliseid inimesi ja juhtumid pühitakse kalevi alla. No ma ei tea, ma arvan, et pigem oleks just kõrgendatud huvi lahata ja teha selgeks, mis konkreetselt inimesel sellise reaktsiooni tekitas, et ta suri. Need on teadlaste jaoks siis ju kõik raisatud andmed, ma ausalt ei usu, et teadlased laseks sellise uurimismaterjali raisku. Minu mõistusele see ei tundu lihtsalt loogiline.

Mina ise sain Pfizerit, ühtki kõrvaltoimet ei tekkinud. Olin valmis nii palavikuks kui väsimuseks. Kavatsen vastu võtta ka kolmanda doosi. Mõistan, et ravimid tekitavadki vahel kõrvaltoimeid ja kui need pole eluohtlikud, siis tuleb lihtsalt ära kannatada, sest saadav kasu on suurem kui hetkeline ebamugavus. Ma ei soovi mitte mingil juhul koroonasse haigestuda, sest kardan tõsiselt pikaajalisi tüsistusi. Kardan keha nõrkust, nii et pärast ei jaksa pikalt kõndida ega trenni teha. Kardan maitsemeele kadumist. Kopsukahjustustest ja muust rääkimata. Mulle piisab neist lugudest, mida ma meediast tüsistuste kohta lugenud olen, et kaoks ära igasugune soov seda haigust ise põdeda. Minu uskumus on, et koroona on palju ettearvamatum kui vaktsiin. Surm ei ole üldse välistatud. Ja haigestumise tõenäosus on suur.

See on minu jaoks natuke nagu tõenäosus ihualasti 0-kraadise ilmaga õue minek. On väga suur tõenäosus külmetuda. Jah, sa võid õue mitte minna mõnda aega ja oodata, et ehk läheb soojemaks ja saab uuesti turvaliselt paljalt õues käia. Aga suure täenäosusega jääb ilm veel pikaks ajaks külmaks ja aeg-ajalt tekib siiski vajadus korraks õue minna. Siis võib juhtuda muidugi, et jooksed ihualasti üle õue ja loodad, et ei haigestu. Aga kindlam oleks minna riietega. Vakstineerimine võrdubki minu jaoks siin riietega. Jah, nendeks riieteks ei pruugi olla lambanahkne kasukas ja suusapüksid. Võib-olla on nendeks hoopis üks sünteetiline dress, mis võib ihu sügelema panna korraks. Või tekitada eriti tundlikes löövet. Aga hoolimata sellest, et need riided ei pruugi kaitsta 100% ja on mõnele võib-olla veidi ebamugavad, pakuvad need külma vastu siiski mingit kaitset ja need riided on mõistlik vastu võtta. Niimoodi näen mina seda asja.

Lähemas ringis on üks sõbranna, kes ei ole vaktsineeritud. Hiljuti ta haigestus ja põdes kergelt läbi. Ütles, et ta lausa ootas, et jääks haigeks ja saaks selle läbi põetud… Minu jaoks on see palju suuremalt riskimine kui vaktsineerimise kõrvaltoimeid karta.

Nagu juba öeldud, siis õnneks ma ise haigestunud ei ole. Ma ei käi ka igapäevaselt kodust väljas. Poes käin, trennis käin (aga mitte avalikus spordiklubis). Käin ka teatris ja restoranis. Ja sel nädalavahetusel käisin isegi kasiinos tööl. Kuid kannan kogu aeg maski ja kuigi see on vahel ebamugav, siis ma kannatan selle ära. Ka maskil pole 100%-list kaitset. Aga vähemasti hoiab see kinni suuremad tatipritsmed, kui keegi räägib (kaasa arvatud ma ise) või aevastab vms. Ka see on juba midagi!

Mulle meeldiks, kui ühiskond jääks lahti ja me kõik saaks kohtades käia. Nii teatris kui restoranis, kinos ja näitusel. Peod võiks ehk mõneks ajaks pausile panna. Aga vaktsineerimist pooldan ma igal juhul ja mul päriselt on raske mõista neid, kes kategooriliselt sõrgu vastu ajavad.

20 kommentaari

 1. Ma tean, mida Sa tunned… Mitte et sest abi oleks. Mul õnneks pole seda juhtunud peres, aga ühe väga hea sõbraga küll ja no täpselt sama jutt, mida Sa kirjeldad – “Sajad inimesed on kõik vaktsiini tagajärjel surnud, meedia sellest ei kirjuta”, “Tuttav haiglas rääkis, kuidas haiglad tegelikult tühjad, meedia valetab”, “Kust meedia haigete arvu haiglates saab? Need numbrid ei ole tõesed!”, “Vaktsiinid kaitsevad vaid 10%!”, “EMOd on vaktsiinikahjustusega inimesi TÄIS, aga sellest meedia ei räägi!”, “A mina ei tea ju, mis seal vaktsiini sees on aja mis see minu kehaga 5 aasta pärast teeb!”, “Kõikide teiste vaktsiinide puhul riik hüvitab kahjud, aga Covidi vaktsiini puhul mitte!” jne jne jne… Ükski loogiline argument ei kõneta, ükski PÄRIS fakt ei muuda midagi. Väga raske.

  • No just, sa tõid veel mitmed “argumendid” lisaks, mis mul kohe pähegi ei tulnud, aga jah, mingid külajutud on tänapäeval palju usutavamad kui teadlaste ja arstide omad. Või kui arste uskuda, siis neid Varro sõpru, kes vabakal tõde kuulutavad.

   Mu jaoks on see kõige loogilisem vastuargument, et kui kodus on vaja elektritöid teha, siis ma kutsun elektriku ja lasen tal need tööd ära teha, sest ta tunneb oma asja. Ja kui ma pean tegema terviseotsuseid, siis ma kuulan, mida arstid mulle räägivad. Ma ei kuula kummaski küsimuses küünetehnikut Paidest, kes guugeldab. Enam lihtsustatumaks ma ei oska minna. Aga jah, kahjuks sellest ei piisa.

   • Või no õigemini ei elektriküsimustes ega meditsiiniküsimustes ma ei kavatsegi oma peaga mõelda. Mul ei ole neis küsimustes pädevust. Ja ma sügavalt kahtlen, kas küünetehnikul Paidest on neis küsimustes rohkem pädevust, et “oma peaga mõelda”. Ka tema peaks usaldama oma ala spetsialiste.

 2. Ma olen vaktsineritud ja üritan varsti kolmanda saada. 0 kõrvaltoimet.

  Aga ühe mu tuttava emale(õpetaja) kutsuti peale vaktsiini saamist kiirabi, misjärel siis tema laps ning tolle elukaaslane otseloomulikult kartsid. Loogiline eks. Elukaaslane tegi oma süsti ära siis, kui tervseklubid passi nõudma hakkasid. See osutus piisavaks motivaatoriks. Tema kaaslane nn kannatanu laps on siiani vaktsineerimata, kuna tema arst soovitas tal oodata uut vaktsiini, mis tulevat turule järgmisel aastal ning mis olevat tema jaoks ohutu.

  Kui inimestega rääkida, siis peetakse liiga tugevaks, häirivaks ning süsti edasilükkamiseks piisavaks kõrvaltoimeks ka seda, et järgmisel paaril päeval võid olla 2-3 päeva palavikuga maas.
  Mu oma laps oli väga pikalt vastu. Ma ei sundinud ka. Kui lõpuks läks, sattus sellise süstija otsa, kes pidas pika ja hirmutava kõne võimalikest kõrvaltoimetest. Nii et mu laps, kes niigi kartis, tõusis pästi ja kõndis minema. (Pärast tegi siiski ära).

  Ehk siis mu pika jutu point. Inimesed päriselt kardavad. Ning otsivad seetõttu õlekõrsi, kuidas oma hirmu nn põhjendada. Ja kardavad ka seda palavikku, mis sunnib järgmisel päeval voodis olema ja haiguslehte võtma. Hirm on ebaratsionaalne tunne ja siin aitabki vist kas sund ( sa ei saa sinna..) või kaastunne ( palun lase mu lapsel koolis käia ja kannata see palavik ära…)

  Praegu süstitute numbrid siiski kasvavad, aga jama on selles, et liiga hilja. Lisaks vaktsineerimata inimestele on ka vaktsineeritud täna jõudnud ohutsooni. Ja seeläbi kogu ühiskond, nagu haigestunute numbrist näeme.

  • Sinu kommentaar oli läinud spämmi!! Päästsin selle ära ja vabandan WordPressi nimel.

   Kui ma läksin vaktsineerima, siis eks ikka käis peast läbi, et äkki mina olen see, kes nüüd ära minestab või vajab mingit kiiret abi. Väike värelus oli ikka sees. Samas võtsin asja mõistusega. Kui midagi juhtub, siis mind aidatakse. Ka trombi puhul ju räägiti, et see ei tule nagu välk selgest taevast, nii et 20 sekundiga oled surnud. Ma sain aru, et ilmnevad sümptomid, mis annavad ohust märku ja seejärel saab inimest juba aidata. Aga veelgi enam veenis mind just see võrdlev tõenäosus, mis välja toodi. Et suitsetades on kordades suurem trombioht kui vaktsineerides. Covidist rääkimata. Ma sain aru, et kui sul on nagunii oht trombi tekkeks, siis Covidisse haigestudes tuleb see nii ehk naa. Aga vakstineerimisel on selle tekkimise oht siiski väiksem. Nii et riskirühma inimestel on palju palju ohtlikum haigestuda kui vaktsineerida.

   • Pillidest rääkimata (trombioht siis).

 3. Terje

  Olen samas paadis. Nng ei oska kuidagi lohutada neid inimesi, kes on veendunud, et vaktsiinid on mürk, samalajal ise suitsetades ja alkoholi pruukides. Vähemalt nad teavad, mis sorti mürki pudelist saab.

  • Haa, see on naljakas jah. Mul ka tutvusringkonnas mees, kes vaktsiini ei taha, sest “kes teab, mis seal sees on”, aga hiljuti kolis ühest osariigist teise muuhulgas selle pärast, et “hakkasin seal liiga palju narkootikume tarbima, siin olen sunnitud tervislikumalt elama”. Ja ta ikka aastaid tegi suht kõike, mis kätte sai, nii et keegi ei teadnud, mis seal sees on, aga siis oli kõik ok. 😀

   • Paljud meist teavad, mis nt peavalutableti sees täpselt on?
    Või burksi sees, mida endale sisse süüakse? 🙂 See on ikka väga äge põhjendus, et ei tea, mis vaktsiini sees on. Või võtame ükskõik, mis teise vaktsiini, mida on vaja olnud elu jooksul teha? Palju me teame, mis firma vaktsiinidega on tegu olnud? Koroona on need med.firmad pildile toonud, aga nad on enne ka kõik mitmekesi sama puhangu vastu vaktsiine tootnud üksteise võidu.

    • Nagu kõik muugi siin elus, on kõik vaatepunkti küsimus. Mina näen vaktsiinides elu päästvat ravimit. Aga pessimist näebki ravimifirmade võimalust ropult raha teenida.

     Kuigi mis selles halba on, et keegi teenib raha? Samahästi võiksime hakata ju toidutootjaid lintšima, et on ikka kuradi nahaalid, teenivad meie põhivajaduse arvelt kasumit!

     • Arst Kristel Liis Põdder arutas FB-s, et jah, Big Farma on ahne ja koroonavaktsiinid võiks odavamad olla, eriti arengumaade jaoks (kui viirus saab seal vabalt ringi möllata, siis jäävadki uued tüved muudkui tulema). Aga et vaktsiinide kõrgeks aetud hinnast hoolimata on riigi meditsiinisüsteemi tasandil vaktsiine osta ikkagi odavam kui jätta inimesed vaktsineerimata ja panustada üksnes ravimise peale.

      Koroonapatsiendi ravimise käigus läheb Big Farmale palju rohkem raha kui vaktsiinide peale (ühele patsiendile kümnetes liitrites ravimeid iga päev).

      Viitas LAVis tehtud uuringule, tsiteerin:

      “Mittevaktsineerimist võrreldi näiteks sellise vaktsineerimisprogrammiga, kus vaktsiine jagub 67%-le elanikkonnast, vaktsiini on nõus saama 67% elanikkonnast ja päevas manustatakse 150 000 vaktsiinidoosi. Leiti, et mittevaktsineerimise korral kaotatakse riigis 1 558 700 eluaastat, vaktsineerimisprogrammi läbiviimisel aga kõigest 259 600 eluaastat – ehk siis kaotati 83% vähem eluaastaid! Võrreldi ka kulusid tervishoiule. Mittevaktsineerimine läks tervishoiule maksma 1 766 856 200 USD, vaktsineerimine 1 338 803 500 USD. Vahe on 24%. Ehk siis vaktsiinid pole mitte ainult kulu-efektiivsed, vaid lausa kulu-säästvad. Lisaks tuleb mainida, et antud uuring arvestas ainult otseselt tervishoiuga seotud kulusid, mitte aga lockdownist või kaotatud tööpäevadest/produktiivsusest tulenevaid kulusid – ehk siis võib üsna kindlalt väita, et uuring alahindas vaktsiinide tegelikku kulu-säästvat efekti ning reaalne vaktsiinidest saadav rahaline kasu on veelgi suurem. ”

      Kokkuvõte oli tal, et
      “Kas laseme ennast vaktsineerida ja maksame kahe doosi eest 40 EUR? Või ei vaktsineeri, satume intensiivraviosakonda ja saame endale hoopis 20 000 EUR maksva ravimkokteili, kuna teisiti me enam elus ei püsi?”

      • Aitäh sulle põnevate numbrite eest. Oli vist eile, kui ka ERR-is ilmus artikkel, kus räägiti koroonaravi maksumusest Eestis. Mulle tundub see kõik loogiline, aga kardan, et antivakseritele ei avalda ka need mustvalgel toodud numbrid mitte mingit mõju.

       • rõhutan igaks juhuks üle, et põhirõhk oli tal sellel, et kui kellelegi on vastukarva Big Farma nuumamine, siis kumbamoodi teda tegelikult rohkem nuumatakse.

 4. KK

  Mul on vist see eelis, et tutvusringkond on hästi pisike ja siiani ei ole õnneks vastalisi olnud või siis nad on piisavalt mõistlikud, et mitte seda teemaks võtta. Ise vaktsineerisin AZga ja detsembris plaanin ka kolmandat doosi, mis praegu on vist Pfizer ainult kui teised selleks ajaks luba just ei saa. Mul olid kõrvaltoimed (pisike palavik ja jube higistamine 24h), aga kuna just samal perioodil suri minuvanune naine, mu kolleegi hea sõbranna covidisse, siis polnud nagu kahtlust, et kas vaktsineerida. Lisaks siinne elukorraldus on hetkel selline, et ma ei kujuta ette, mismoodi olla nädal(aid) haiglas. Seega teen kõik endast sõltuva, et end hoida ja ka teisi, oma ema nt.
  Õnneks saan endiselt töötada kodukontoris, tellida sööki koju ja piirata kontakte. Lukku pole end pannud, suhtlen ikka natukeksehaaval ja asjaajamisi on ka, aga no aeg on selline, tuleb lihtsalt mõistlik olla.

  Meil on suur pere ja seal leiab ka antivaxxereid. Õnneks ma ise pole aastaid nendega suhelnud ja pole kohustust ka praegu. Ema nõuab maski kõikidelt, kes maale satuvad (gaasitoojad ja postiljonid jne) või siis suhtleb õues distantsilt. Kusjuures tema “pööramisele” aitas kaasa naabrionu oma naisega. MInd ei kuulanud, aga omavanused on aktsepteeritavamad. Käisid koos vaktsineerimas ja elasid talle kaasa 🙂 Hästi armas kui on sellised toredad naabrid.

  • Mul ema ka peab maski õigeks ja suvaliste või tõbiste maalesattujatega suhtleb õues. Samas ka mina võin ju vaktsineerituna nakkuse majja viia. Või keegi teine, kes seal käib ja keda ta usaldab. Isegi testimisest pole abi, sest kiirtestid näitavad haigust ju pigem siis, kui sümptomid juba välja löönud. Aga sümptomitega ei hakka ma nagunii kellelegi külla minema.

   Meie suguvõsas kahjuks üksteist ei kuulata. Vanaema on vaktsineeritud ja igatepidi riskirühm, temaga koos elav isa pere aga vaktsineerida ei kavatse, nagu ma kuulnud olen. Vanaema neid ümber veenda ei suuda ja on juba allagi andnud. Miks inimesed nii isekad on, ei oska arvata. Aga rusikatega rinnale tagumine, et MINU õigus ja MINU vabadus… see on ikka peamine neile.

   • KK

    Eks jah nii on. Ma vaatasin eile “Siin me oleme” saadet ja mõtlesin, et kas keegi natukenegi peale seda jääb mõtlema? Noored, sportlikud inimesed ju olid seal. Ma saan aru, et pigem haigestutakse kergelt, aga kas peaks riskima? Ei tea

    • Ma seda saadet ei näinud, aga tean, et mu ema vaatab seda. Kui ütled, et eilne osa võis panna rohkem mõtlema, siis ma loodan südamest, et pani ka minu ema.

 5. Chillkoronn

  Meedia pole koht kus mõistust jagatakse. Iga inimene saab ainult oma mõistuse järgi otsustada. Meedia on ise muutund globaalseks lamemaalaseks ja nüüd meedia usklikud muutute teiegi globaalseteks lamemaalasteks.
  Varro ega Kaja pole selles süüdi et inimesed ei vaksineeri.
  Varro lähtub eesti inimese huvidest ja Kaja lähtub globaalse maailma huvidest.
  Tavaline antidepressant aitab ka lõbusamalt olukorda taluda ja ka mis seal salata ka koroonat läbipõdeda. 🙂

 6. Malts

  Paide googeldajast küünetädi kuulavad küll, aga seda nad ei mõtle, mis sisaldub selles küünegeelis või ripsmeliimis, mida nad iga paari nädala takka enda peale lasevad mäkerdada ja mida ja kui palju sealt organismi imendub. On keegi nendest kunagi endalt või iluteenindajalt küsinud, on see ikka ohutu? Vaevalt küll. Võru küünetädi vms, kes deklareeris, et vaktsineeritud kliente tema ei teeninda, sest nii võib ogavalkudega nakatatud saada, sai kohalikel valimistel 150 häält, võeh.
  Statistika koha pealt, 2 doosi Modernat tehtud, 0 kõrvaltoimet, jaanuaris lähen kolmandat süsti küsima.

  • Just. Mul endal tõusevad ihukarvad püsti selle mõtte peale, et keegi paneb mulle silma peale liimi ja see jääb sinna kolmeks nädalaks.

Kommi

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: