Niisama ei saa aru

Paar asja, millest ma aru ei saa.

 1. Miks kasutatakse tänapäeval “ja” asemel tähte x? Näiteks kui kontserdil on kaks esinejat, siis ei ole enam Padar ja Padar, vaid on Padar x Padar. Mis siis sõnal “ja” viga on? Või sümbolil &, mis vist eesti keele reeglite järgi pole korrektne (kuigi võib-olla elan ma eelmises sajandis ja nüüd juba on), aga mis on üsna laialt tuntud. Ja vana hea pluss, miks see ei kõlba? Mina tean, et x saab kasutada korrutusmärgi asemel, aga teatada, et homme esineb Padar korda Padar, on minu meelest lihtsalt kentsakas.
 2. ERR-i koroonauudiste lõpus on nüüd uus lause: Kõik genotüpiseeritud proovid kinnitatakse sekveneerimise käigus. Mida hekki see tähendab? Mis selle lause mõte on, kui suur enamus (okei, hästi julge oletus minu poolt, vb on KÕIK teised targemad kui mina) sellest aru ei saa? On vaja tähemärgid täis kirjutada?

Praegu saigi ainult kaks asja, mille üle ma imestan.

16 kommentaari

 1. juhuslik mööduja

  Esimene punkt pole mind häirinud, aga teine küll. Kui päevalehes ei saa seda eesti keeles öelda, siis võiks jätta ütlemata, sest enamik päevalehte lugevaid inimesi ei ole bioanalüütikud, arstid või keeleteadlased.

 2. Klari

  Ma olen matemaatikas ülinõrk, aga Padar korda Padar on ju Padar ruudus, ei? Nii et see peaks tegelt olema hoopis Padar2 (ma ei oska seda väikest ruudus kahte trükkida, teate küll, mida ma mõtlen…)

  • Jep, seda küll. Aga enamasti pole sama perekonnanimega esinejad 😀 Kuna mul ühtegi paremat näidet ei tulnud, kasutasin õde-venda.

   Üldjuhul on ikka stiilis Mägi x Jõgi. Ja ma ei saa aru, miks ei võiks olla Mägi ja Jõgi. Mägi & Jõgi. Või Mägi + Jõgi.

   • Klari

    Sest Mägi + Jõgi on ju täiesti teine tehe kui Mägi x Jõgi…

    Sorry, ma olen väga ületöötanud ja reede pealelõuna on 😀

    • Matemaatiliselt absoluutselt see erinevus ongi. Aga mida mulle sisuliselt edasi tahetakse öelda selle korrutustehtega? 😀 Kindlasti sul on ideid, mida ma sooviks kuulda 😀

     • Klari

      Ei, kahjuks mul ei ole selle kohta mingeid ideid rohkem.

   • Voblas

    Lihtne matemaatika mõtle Mägi+Jõgi või Mägi /Jõgi on alati väiksemad kui Mägi x Jõgi. 🙂

    • ei pruugi, oleneb sellest, kas Mägi v Jõgi on positiivne või negatiivne suurus; või kas täis- või murdarv.

     • Voblas

      Mägi pole arv, Mägi on lihtsalt Mägi, nagu Tõnismägi ja jõgi on Emajõgi. 🙂

      • Mägi on muhk, jõgi on (pikergune) lohk, nii et nende korrutamisel peaks juhtuma sama, mis positiivse ja negatiivse arvu korrutamisel: väärtused korrutatakse ja märk jääb negatiivne. Tulemuseks on eriti sügav jõgi!

       • Voblas

        Ei mingit lohku ega muhku lihtsalt korrutad mägi ja jõgi mägi ja jõgi jne. 🙂

 3. Ma olen ilmselt üleeelmisest sajandist, kuskil ei ole näinud x kasutamist :-).

  • Sina oled välismaalane 😀 Aga näiteks FB-s mingite kontsertide reklaamid. Ja e-kirjadega tuleb seda ka, näiteks Ivo Nikkolol on see komme kõvasti sees. Rohkem konkreetseid näiteid ei meenu, aga olen palju näinud.

 4. ritsik

  Mina ka pole x-i ja asemel kuskil näinud.
  Sekveneerimise kohta vist lihtsalt polegi õiget eestikeelset sõna. Viiruse dna võetakse juppideks ja uuritakse, mis järjestuses need on, sest sellest sõltub, mis tüvega tegu. Nii saan ma aru.

 5. Paula

  Genotüpiseerimine ja sekveneerimine on kaks meetodit, mida kasutatakse teabe saamiseks peamiselt organismi DNA nukleiinhapete kohta. Peamine erinevus genotüpiseerimise ja sekveneerimise vahel seisneb selles, et genotüpiseerimine on protsess, mille abil määratakse markerite abil, milline geneetiline variant isendil on, samas kui sekveneerimine on DNA antud fragmendis oleva nukleotiidjärjestuse õige järjekorra määramine.

Kommi

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: