Mis on lihtsamaks, mis raskemaks läinud

Mõned asjad on nüüd lihtsamad.

Näiteks tankimas käimine. Jaa, muidugi teeb Circle K uus äpp ka asja lihtsaks. Et sõidad platsi ja juba teab tanklaäpp ise, kus tankuri ees sa seisad ja paneb raha bronni. Aga vot just see bronn on kõige suurem elu lihtsaja. Meil jäävad ära sellised tarbetud omavahelised infovahetused, et “kui palju võtame”. Paned vooliku sisse ja siis jooksebki seni kuni bronnitud 100 eurot täis saab. Lihtne! Kusjuures äge on see, et paaki jääb tühja ruumi veel ülegi. Ei pea mõtlema, et äkki ei mahu ära.

Siis kindlasti on nüüdsel ajal lihtsam välja arvutada, kui palju maksab üks telekavaatamine või supikeet. Vaata, vanasti oli elekter nii odav, et mingite mõõtmatult väikeste suurustega arvutamine oleks olnud jõle tüütu. Mingi null koma null null something. Nüüd on hea lihtne. Võtad elektriarve, võtad lahti tunnipõhise elektritarbe ja siis muudkui arvutad. Näiteks meie saime teada, et juulis kulus meil teleka vaatamisele mingi 20 eurot. Lihtsalt elektri eest. Pane sinna juurde veel Telia pakett ja nii võttes on tegemist täitsa kõva investeeringuga.

Ega näiteks ahju ka nüüd käsi enam nii väga kasutama tõuse. Kahju hakkab kuidagi. Pärast mõtle, kui palju koogi küpsetamine maksma läks. Soovi korral saab selle ka välja arvutada. Õudselt vastik kuidagi. Kusjuures vahel mõtlen, et äkki tuleb kodust eemal viibimine kokkuvõttes soodsamgi. Näiteks kui on valida, kas ostad poest punast kala, küpsetad seda kodus ahjus ja vaatad samal ajal telekat, või lähed kuskile soodsate hindadega restorani ja sööd seal midagi. Nii võib õhtusöök väljas odavamgi tulla.

Näiteks praegu ma mõõdan, kui palju külmik ja gaasikatel elektrit võtavad. Sest meil justkui oleks mingi imelik anomaalia elektritarbes, aga aru ei saa, mis see on. Nüüd üritangi tuvastada.

Egas midagi, sügisel tuleb see valitsuse organiseeritud vaese inimese pakett võtta. Ilma häbita. Sest kui juba juulis nii suur arve oli, siis mis siis veel sügisel saab, kui on vaja kõik tuled kogu aeg põlemas hoida jne 😀

Kas midagi raskemaks on ka läinud? No võib-olla siis rahakotirauad ainult. Neid on nii raske avada. Sest kõik on nii kallis ja meil on tarvis niiiiiiii palju asju osta. Meid ootab ees matkareis, kuhu on vaja mingi sada paari sooja pesu, matkasärke, matkasaapaid ja -sokke, -pükse jne. Vähe sellest, et need kõik nii kallid on, on väga paljud neist ka totaalselt rõlge välimusega. Näiteks matkasandaale ma ei kavatsegi osta, sest need on lihtsalt nii hirmsad. Ühtegi ilusat matkasokki ma ka näinud pole veel. Nendega on muidugi suht suva, neid ei ole nähagi. Aga kui ma lihtsalt juba mõtlen mingitele beežidele matkavärvi matkapükstele, taskutega ja a la lukuga eemaldatavate säärte peale, siis sorri, sõbrad, aga see jääb kindlasti ära. Õnneks leidub ka ilusaid asju, aga nendega on jälle häda, sest ilus asi on veel kallim kui hirmus asi.

No ja niimoodi siis elu kulgebki. Tegelen elektritarbe täppismõõtmisega ja üritan langetada elu otsust, millised matkasaapad ikkagi osta, sest kui sellist raha välja käia, siis peaksid nad eluks ajaks kestma jääma.

28 kommentaari

 1. Palun ära unusta oma lugejatega hiljem jagamast matkasaabaste kogemust. Ma veeretan praegu samuti senti, valides Samelini ( raske, kuivab aeglaselt) ja Lowa (kaasaegsem, kergem, kallis) vahel. Ja sisendan endale, et tegelt on ka tossud ok, ja tegelt, kui üldse, siis peaks olema kõrgema säärega, et saaks ka talvel lumas sumbata….oh.jah.
  meil on endiselt börsipakett + taimeriga pistik. Ja samuti teen ahju asemel nüüd pliita peal süüa. Eks siis näeb, mis antakse 🙂

  • Mul mees on terve interneti läbi otsinud ja analüüsinud ning jõudnud tulemuseni, et parimad on Hanwagid. Talle tellisime Hanwag Tatra II ja paistab, et ma saan samad. Hanwagi kodukal on 290 raha, aga kõige odavamalt saab siit (Eestisse saatmine 10 €):
   https://www.funktionelles.de/Schuhe/Wanderschuhe/Hanwag-Tatra-II-Lady-GTX-Asphalt-Dark-Garnet.htm?shop=life&SessionId=&a=article&ProdNr=1802834&t=66594&c=67559&p=67559&fbclid=IwAR2o8GowtmT7EsWEw5Q-EVAcX9malPtqizKaeHe8cGoL6k9mM7CgezYvUKI

   Tossud peavad ka olemas olema, aga vahetusjalatsiks, nagu ma aru saan. Kui on kivine ja kiviklibune, siis matkasaabas peaks olema parem valik. Mul pole elus ühtegi matkasaabast olnud, seega ma veel ei tea vahet. Eile käisin Matkaspordis, sest kaalul olid ka need: https://matkasport.ee/kerged-matkajalatsid/18359-68615-torsby-lady-gtx-naistele.html?vpa=hanwag#/77-varv_filtreerimiseks-roheline/89-varv-sinine/1191-suurus-375/5900-tootja_varv-bluegreen_asphalt Aga need on ikkagi liiga edevad ja lähevad kindlasti mustaks ja värv on liiga pretensioonikas (kuigi ilus), vb ei sobi muude asjadega üldse kokku jne 😀 Ühesõnaga võidab praktiline meel, kuigi ega need Tatrad on ka täitsa kenad.

   Suuruse võtan ühe võrra suurema kui tavalised jalatsid. Nii on soki jaoks ruumi ja jala üles paistetamiseks ka. Proovisin ka oma tavanumbrist pool numbrit suuremat Hanwagi saabast ja oli tunda, et ruumiga priisata pole. Nii et minu poolt selline otsus 🙂 Äkki sul ka kasu sellest.

   • ok. Aga need ongi ju tossud?! Jah? Ei?
    saabas on minu jaoks ikkagi selline
    https://www.weekendshoes.ee/lowa-matkasaapad-zephyt-750536.html

    • Minu jaoks on need minu osutatud ikkagi juba saapad. Sinu omad on minu mõistes kõrge säärega saapad 😛

     Matkatossud on minu mõistes need: https://www.switchbacktravel.com/best-womens-hiking-shoes
     Ehk et kujult ongi nagu toss.

     • ahh, see kõik on nii segane.:) 🙂
      meil nõutakse igal üritusel matkasaapaid ja tänaseks olen aru saanud, et nad nimetavadki minu tossusid matkasaabasteks.
      Aga ma enda jaoks tahaks selliseid, millega märjas kõrges murus, puugi/rästikukaitseks ja lumes kannataks kõndida st siis ikkagi säärega saapaid. Ja selliseid ei leia. Kunagi olid kerged, lukuga eccod, aga need andsid eelmisel aastal alla. Internetis nägin keensi omasid, aga minu numbrit polnud.
      Niipalju sain su postitusest kasu, et välismaalt ostes on soodsam + uued kaubamärgid, mida uurida. Thnx!

      • K

       Tere,
       ma olen siin vaikne lugeja, aga nüüd tunnen, et pean sõna võtma, sest valesti ostetud matkasaabas tähendab häda ja vlletsust aastateks – tean omast käest ! Nii et kui lubate, õpetan natuke.

       Matkasaapa puhul on olulised järgmised asjad:
       1. Materjal. Kui osta ühed saapad – ja mitte palju erinevaid kõigiks erinevateks olukordadeks – siis tasub investeerida nubuck naha ja Goretex voodriga saabastesse. Need kestavad tõesti kaua: minu esimesed teenisid mind 17 aastat, teistel just täitus 11. Suure osa sellest ajast on nad ka kiiduväärselt vettpidavad – lõpuks Goretex natuke väsib ära, nii et suurema veega hakkab jalg märjaks saama, aga väikest talub ikka hästi. Samuti on nad universaalsed, nendega saab käia kõikjal – isegi talvel linna peal, kui värv sobib.
       On olemas ka sünteetilisest materjalist väga häid saapaid, aga need ei pea sama hästi sooja. Mul on ühed sünteetilised La Sportivad, väga head, aga kohe, kui temperatuur läheb alla nulli, tahavad teist sokki. Neid võiks termomeetrina kasutada, nii täpsed on ! Nii et talvisele rabamatkale ma nendega ei julgegi minna, samas kui nubuck nahast saabastega olen käinud nii pluss 35 kui miinus 35ga, ja igal pool on hea.
       2. Suurus – kusjuures mitte ainult pikkus, vaid ka laius. Minu ebaõnnestunult ostetud saapad on muidu igati head ja pikkuselt sobivad, aga liiga laia liistuga, mistõttu varbad liiguvad liiga ette, nii et mägedes ma lõin alati laskudes varbad vastu saapanina ära. Kui laskuda ikka pikalt, siis on see lõpuks väga piinarikas. Nii et pärast umbes kümnendat siniseks vaevatud varbaküünt ma degradeerisin oma Meindlid tasase maa saabasteks, kannan neid nüüd ainult Eestis, aga isegi siin olen vahel sinise varbaga lõpetanud, kui näiteks on tulnud pikalt libedal teel käia.
       Ilma proovimata on saabast osta väga riskantne. Tuleks proovida erinevaid saapaid (võrdluses on paremini näha, mis mugav, mis ei), proovida ühe sokiga ja kahe sokiga, käia treppidest ning kindlasti kallaku peal. Matkapoodides on spetsiaalsed mägimaastikku imiteerivad kallakud, selle peal tuleks veeta kohe palju aega, eriti just hooga laskudes – et kas läheb varvas vastu nina või ei. Samuti proovida erinevaid numbreid ja poolnumbreid. Üks number kingast suurem peab saabas kindlasti olema, aga sageli pigem rohkem (minul king 39, matkasaapad UK numbrites 7 või 7.5, ehk siis umbes 40.75 ja 41.25 Euroopa järgi…) Kui palju proovida ei ole võimalik, sest tellida tuleb välismaalt, siis… ma ei teagi. Tuleks ehk lasta jalg professionaalselt ära mõõta, proovida analoogseid mudeleid, lugeda palju arvustusi… ehkki teiste inimeste muljed on alati teiste inimeste muljed, ega nende peale lõpuni loota ei saa.
       3. Talla jäikus või pehmus. Üldiselt on nii, et mida konarlikum maastik ja raskem kott, seda jäigem võiks olla tald. Konarliku maa peal on jäik tald sinu enda isiklik väike asfalt, mille peale on alati sile astuda. Mulle annab see kohe nagu mingi… suveräänsuse, oludest üle olemise tunde. Jäikus – ja samuti saapa raskus – võivad tunduda alguses peletavad, aga tegelikult jalg harjub sellega väga kiiresti.
       Siiski – siin on omad piirid. Kõrgmäestiku saabast kohe kindlasti tavaliseks matkamiseks osta ei tohi – selle tald on nii jäik, et tavaoludes väsitab väga. Ma ükskord uljusehoos ostsin endale Scarpa Mantad, kandsin neid kaks tundi tugitoolis istudes, ja siis viisin poodi tagasi. Nii ebamugav oli. Nii et tuleb leida mingi optimaalne keskmine. Internetis või välismaa poodides (nt Hanwagilgi) on õige mudel tavaliselt kirjas kui trekking boot. Alpine boot on juba liiga jäik ja raske. Hiking boot või trek light, jne on jälle liiga õbluke.
       4. Mida saapalt ei tasu oodata: kõrget säärt. Matkasaabas võiks hüppeliigese korralikult ära katta ja toestada, ja siis veel nii 2…5…7…10 sentimeetrit (maitse asi) üle ulatuda, aga see on ka kõik. Kui säär on kõrgem, siis tõenäoliselt ei ole tegu üldse matkasaapa, vaid millegi muuga. Või siis kõige hardcore’ima kõrgmäestikusaapaga, mida üldse leiab – nagu see siin https://matkasport.ee/magisaapad/3643-12345-olympus-mons-evo.html#/93-varv_filtreerimiseks-kollane/861-varv-kollane_must/1201-suurus-43 Neil, kes Everestile minna ei plaani, ei ole sellist vaja. Aga lume, muda, märja rohu, rästikute ja muu säärase kaitseks tuleb saapa peale panna Goretexist bahillid (gaiters, kui inglise keeles guugeldada.) Need on ühed imelised asjad, kuigi välimuselt täiesti ebaseksikad, ja maksavad oluliselt vähem kui saapad. Näe, siin: https://matkasport.ee/308-saarised?gclid=Cj0KCQjwrs2XBhDjARIsAHVymmRKkEzX3BeI5Tpr9X8drYwIn6SOrIZ2K8F8cEqAJGU8vEpSA8JBFt4aAoHbEALw_wcB
       Samuti on oluline, et saabas ei libiseks kivi peal, aga ei tasu hakata otsima saabast, millega jää peal libe ei oleks (ma, rumal, kunagi otsisin !) Jää jaoks pannaks saapa alla kassid. Või jäänaelad – Eestis liikudes nendest täiesti piisab.

       Mudelitest mida te jagasite – need Hanwagi Tatrad tunduvad täitsa hea valik. Mina vist võtaks Hanwagi Alaska või Yukoni, need on natuke veel toekamad, aga Tatrad peaks asja ära ajama. Kusjuures, Hanwagi puhul on hea, et ta teeb erineva laiusega mudeleid – sellest võib ostes väga abi olla! Muidu tuleb lihtsalt teada, et Meindl on alati pigem laiale jalale, Mammut, Lowa ja La Sportiva võivad sobida ka kitsale, aga alati sõltub palju konkreetsest mudelist, suurusest, jne. Need sinised aga on liiga kerged, toetust hüppeliigesele liiga vähe. Ning, Indigoaalane, need Lowad ei ole üldse matkasaapad – nende kohta on isegi kirjutatud, et weekend shoes! Kui Matkasport ja Lowa, siis pigem ikka need.
       https://matkasport.ee/matkasaapad/17201-65339-mauria-gtx-naistele.html#/28-varv-pruun/80-varv_filtreerimiseks-pruun/1192-suurus-38/5737-tootja_varv-dark_brown_burgundy

       Viimaseks – kui tahes palju eeltööd saapa otsingul ka ära ei tee, natuke on see alati õnne asi ka. Seda, kuidas te esimese 30-kilomeetrise seljakotipäeva järel omavahel läbi saate, ei ole tegelikult võimalik ette näha. Nii et – õnne teile selles ettevõtmises! Ja häid matku!

       • K

        Ah, vabandust – ma tegin Lowa Zephyrile kogemata liiga. Nad on ikka matkasaapad küll, lihtsalt teistsugused, ja weekend oli hoopiski saidi nimi.
        Ma seda tüüpi saapaid kandnud ei ole, nii et ei oska kommeteerida. Tald tundub eemalt vaadates liiga pehme, aga võibolla tegelikult ei ole, ma lihtsalt ise otsin iga saapa juures vibram-talda. Paistab, et inimesed on rahul – aga ütlevad ka, et talvisteks oludeks ta hästi ei sobi…
        https://www.northofknown.com/lowa-zephyr-gtx-mid-tf-review/

        • Tänan!!!!! väga asjalik ja vajalik info.

       • Aitäh, et võtsid vaevaks kirjutada, väga põnev ja hariv kommentaar.

        Meil talla osas on veel selline plaan, et laseme teha eritellimusel sisetallad. Noh, neid on meditsiinilistel põhjustel juba vaja, mul on hästi kõrge võlv ja kui kõnnin pikka maad, siis hakkab see põlvedele. Mul pole kunagi varem sisetaldu olnud, aga nüüd loodan neist leevendust saada ja kui jalg on tänu sisetallale õigesti paigas, peaks see ka käimismugavusele kaasa aitama 🙂 Meistri juurde võtamegi just matkasaapad kaasa, et saaks eelkõige sinna sobiv tald.

        Mille kohta ma tahaks aga küsida, on matkasokid. Mis sa mulle neist rääkida oskad? Mul mees ütles, et tema uurimus andis tulemuseks, et sokk peab olemas kas Bridgedale või Darn Tough. Mina muidugi pistsin röökima, et 25 eurot paar, hulluks oled läinud v. Eile tellisime Varustest siis kummalegi ühe paari neid Darn Toughe, millel pidi olema eluaegne garantii. Aga kui ma mõtlen, et sokke peab reisi jaoks olema kolm paari, siis mina ei raatsi küll veel samaduguseid osta. Kas kuidagi odavamalt ei saaks?

      • Eestist ostame me väga harva asju. Mehele saime saapad Varustest, 200 eurot. Samasugused meil 250 eurot. Väikse seljakoti tellisime samast kohast, maksis 80 eurot, Eestis maksab selline 135 eurot. Suure seljakoti tellisime Lätist, 200 eurot. Eestis samasugune u 250 eurot. Lisaks on välismaal alati suurem värvivalik.

       On muidugi asju, mida netist tellida ei saa. Näiteks matkapükse peab ikkagi proovima, sest ei tea, kuidas jalas istub. Saapa puhul ma arvan, et kui sarnast või vähemasti sama brändi saabast on Eestis jalga proovitud, on orientiir olemas, et mis number võiks olla. Seega ma liiga palju ei põeks, sest nagu ma aru olen saanud, selgub saapa sobivus ja istuvus nagunii alles töö käigus.

       • K

        Sisetallad on väga hea mõte! Mul on ka olnud. Nende puhul peab lihtsalt arvestama, et nad muudavad saapa seest pisut väiksemaks – suurust valides tasub seda teada.

        Sokid – Darn toughe mul ei ole olnud, aga tunduvad head. Bidgdale’e olen kandnud, aga mu viimaste aastate kaaslased on pigem Smartwoolid. Neid on erineva konsistentsiga – mõned on 70-80% meriino, teised 20% meriino ja ülejäänud mingi sünteetika. Mina olen suur meriino fänn, nii sokkide kui pesu osas – ta on seljas/jalas mugav, hingab hästi, talub pesemist, kuivab kiiresti, aga samas – mis matka puhul kasuks tuleb – ei hakka halvasti lõhnama, kui pessu ei saa. Nii et soovitan väga!

        Sokke tasuks teil ehk võtta erineva paksusega – üks paar pakse sokke, kus vähemalt 70%, meriinot, ja mis ka kohe katsudes üsna paksud tunduvad. Ja siis midagi, mis on õhem – füüsiliselt ja/või konsistentsilt – ja midagi, mis on keskmine. Matkasport müüb Lorpeni sokke, need on midagi froteelaadset. Olen kunagi ühe paari ostnud, kandsin vähe, sest nad olid konkreetselt külmad – tundus, et juhtisid kohe soojust välja saapast. Aga kuumas kliimas ei ole see ilmtingimata üldse halb asi; ja muidu oli ta hea sokk. Nii et selleks kolmandaks, ’külmaks sokiks’ võite ka seda kaaluda. Veel on olemas selline asi nagu liner sock – õhuke sokk, mille saab vajadusel panna teise alla, tavaliselt õhukesest meriinost. Need on ka päris head, võimaldavad kombineerida.

        Hea sokk üldiselt maksabki ca 25 EURi, ja ma ütleks, et see investeering tasub ennast ära – nad kestavad ikka aastaid. Samas praegu on mitmel pool soodusmüügid, nii et ehk saab odavamalt ka. Võibolla tasuks uurida sõjaväevarustust – ma vahepeal matkasin aastaid Ameerika lahingsaapa sokkides ja need olid imelised, kõnniks nagu pilve sees, nii pehme! Ma ei tea, kust Eesti kaitsevägi oma sokid saab, aga tasuks ehk uurida. Veel olen palju matkanud ema kootud tavaliste lambavillaste sokkidega. See on saapale tegelikult halb – lambavilla kiud haagivad ennast Goretex voodri külge ja see kulub kiiremini ära – aga kuni ma seda ei teadnud, ma täiega nautisin, villasefänn nagu ma olen. Nii et saab mitut moodi. Oluline on, et sokk ei läheks kuidagi kortsu, keerdu või katki – siis tulevad villid ja see on suur jama. Noh, ja külmades oludes võiks sokk ikka soe ka olla.

        Aga mis puudutab erinevate asjade proovimist, siis – saabas on matkal ülioluline. Kui saabas ei istu, siis võib kõik üldse katki jääda. Püksid, samas – kuni nad päris alla ei kuku, seni ajab asja ära. Nii et ma soovitaks küll pöörata lõviosa tähelepanust ja energiast saapa valikule ja proovimisele. Teil on praegu veel aega – telli näiteks erinevaid paare, proovi ja saada teised tagasi? (No eriti kui on tasuta tagastamise võimalus; ma ei tea, kuidas Eestisse tellides sellega on…) Või kui vahepeal kusagil reisid, siis käi kohalikes matkapoodides ning lihtsalt proovi erinvaid asju. Ma olen märganud, et sa käid aeg-ajalt Berliinis – Steglitzi Globetrotter on suurepärane, muuhulgas ka saabaste valiku poolest!

        Pükste osas aga – minul näiteks ei olegi korralikku matkapüksi, ei ole kunagi olnud ka. (Võibolla samal põhjusel – nad tunduvad koledad…) Matkal on mul kaasas ühed retuusid, sihtkohast sõltuvalt üks või kaks paari meriinovillaseid pikki pesupükse, ühed veekindlad ja hingavad pealispüksid (Goretex või analoog), ning tavalised sitsist lühikesed püksid. Neid siis kombineerin nagu vaja. Millega ma ei taha öelda, et ära matkapükse osta – osta ikka, neil on tegelikult omad voorused! – aga pükste küsimus on selgelt vähem oluline, kui saabaste küsimus.

        • No kahju, ma lootsin, et sa ikka ütled, et saab ka alla 25-euroste sokkidega hakkama 😀

         Berliini lähen kindlasti jälle jaanuari lõpus, kui on suured allahindlused. Tulen siis vaatan siit kommentaarist poe nimetuse uuesti järele, kindlasti on asju, mida tahaks sealt osta.

         Eesti allahindlused on täielik naljanumber. Hiljuti käisin Sportlandis, kus oli allahindlus kuni -50% vms. Kõndisin siis terve poe kiirelt läbi, et huvi pärast vaadata, kas mõni asi reaalselt ka -50% on. Mitte ainsamatki ei leidnud! Oli -10%, oli -20% ja oli ka -30%, aga suuremaid allahindlussilte ma kahjuks ei kohanud. Nägin ka mingisugust toodet hinnaklassis 37-38 eurot vms, selle juures oli sildike Hea leid vms. Alla hinnatud toode. Allahindluse summaks tuli 1,50 😀

 2. reet

  Ma nägin hiljuti kuskil pilti naisest kes matkas põhimõtteliselt kleidis. Pildil oli küll ilm kuiv ja päikeseline ja ma ei mäleta, kas oli öeldud, kuskohas ta matkas… aga olid seljakott, saapad ja lehviv lilleline kleit. Nii et koledad püksid päris igas olukorras kohustuslikud ei ole, aga küllap see sõltub matka iseloomust.

  • Jep, igas olukorras pole õnneks. Ma Jahipaunast leidsin ka ühed püksid, mis olid isegi kenad jalas. Aga võtan hoogu, sest maksid nats üle 100 euro. Kohe ei raatsi, pean veel mõttega harjuma.

   Üks kena seelik oli Rademaris. Jälle pean hinnaga harjuma. Matkalühkarid on muidu koledad. Aga selle seeliku all olid püksid ka. Ja tavalised lühikesed lühikesed püksid olla Nepaali jaoks liiga lühikesed, seal vaadatakse imelikult. Seega peab olema mingi mõistlik lahendus, mida see seelik oma pikkusega on. Aga eks seedin seda 😀 50 eurot seeliku eest..tule taevas appi.

 3. Milleks?

  Elu on tõepoolest viimasel ajal muutunud palju lihtsamaks: ennast pesema peab harvem (elektriboiler ju), sööki saab ka harvem sisse kühveldatud jne. Natuke raske on võib-olla välja minnes teistele selgitada, miks ma haisen nagu välipeldik, aga õnneks on ka siinkohal teinud elu olukorra minu jaoks lihtsamaks, sest kuhu ma ikka lähen? Iga minekuga kaasnevad kulutused söögile, joogile, kütusele ja millele iganes veel, ausalt öeldes on kodus ka ju hea olla!

  (Jah, see võis kõlada kibestunult, aga postitus inspireeris mind, vabandust. Soovin meeldivat ja kogemusterohket matkareisi!)

  • Mõtle, kui hull mul veel on – vett soojendab gaasikatel ja gaas on veel kallim kui elekter, lisaks ei ole sellele vaese inimese paketti tulemas 😀

   • Milleks?

    Haiseme koos!

 4. matkasaapaid saab soodsalt Prismast, et kui ei lähe just mingile pikale spetsiaalsele mägimatkale aga kolad nii paar päeva alpides vms. Matkatossud on mul Dechatlonist, ca 10€ paar…päris palju vatti saanud aga ikkagi tald parem kui mingitel botastel. Botastel ei lähe mägedesse jalutama ka, sest kipun pärast mingit shortcuti pidi alla tulema ning tavalistel botastel puudub igasugune pidamine.
  No ja siis kui vaja korralikumat matkabotast, siis tuled vahepeal mägedest alla, käid FoxTown outletis Salomoni poes, nad müüvad seal üht teist väga head firmat veel

  • https://outlet.arcteryx.com/ca/en/c/womens?intcmp=home_t1_c_womens leidsin selle teise kaubamärgi netioutleti, kohalikud mägedes sündinud tegelased kiidavad

   • Aa jaa, selle brändi matkatossud tellisime mu mehel ka hiljuti (varuste.net-ist). Välimus hea, mugavad ka, aga ei hinga absull. Eile jalutamast tulles just naersime, et kui matkal ja vihmas väljastpoolt märjaks ei saa, siis saab seestpoolt varba ikkagi niiskeks. Aga ilus disain on sel firmal küll.

 5. epp

  Oo, sa lähed Nepaali! Trekking? Mis marsruut? Katmandu – Everest Base Camp?

  Aga sihukest asja vist pole olemas jah, nagu kvaliteetne JA odav matkavarustus. Mõlemat korraga ei saa, paraku.

  • Manaslu mägi ja seal miski ring. Peaks olema vähem rahvast kui Annapurna ja Everest Base camp. Saame näha :p

   • epp

    Oo, vägev!!
    Kui mitu päeva?
    Eeldatavasti kandjatega?
    Ootan pikisilmi postitusi.

    • Päevi oli mingi 17 vist, ikka pikalt. Aga oma kotti peab ise kandma, õnneks ei ole mingit tavaari kaasas, ööbimised on teemajades ja süüa saab ka neis kolm korda päevas. Aga kui seal ellu jään, siis muidugi jagan muljeid ka. Õnneks aega veel on, lähme alles oktoobris.

     • epp

      Oma koti kandmine on plusspunkt. Mul on paar tuttavat käinud kandjatega trekkingul, kõik tehakse ette-taha ära, see on mu meelest väheke petuvärk või nii.
      Aga noh, turistina Everesti otsa ronijate eest tehakse ju kah kõik ära, sõna otseses mõttes veetakse tippu, maksa vaid reisikorraldajale piisav summa. Samas, arvamused ja eelistused on erinevad, nagu teame.

      17 päeva, nii toredalt pikk! Soovitus: tee põhjalik eeltöö altitude sicknessi teemal, kuidas vältida ja kuidas vähendada ja kuidas sellega elada jne, mul just värske kogemus, päris jube oli. Loodetavasti on sul mõningane aklimatiseerumine kah matka sisse arvatud.

      • Everesti otsa ronimise kihku ma hetkel ei usu, et mul kunagi tekiks 😀 Asi selles, et ma kardan väga kõrgust ja mingeid jäälõhesid ja muid asju. Ma tahaks ainult matkata, mingist ronimisest ja alpinismi asjadest ei ole ma huvitatud mitte kõige vähemalgi määral. Pole minu teema lihtsalt. Kui saaks üldse ilma lumeta, siis mulle juba piisaks. Aga nüüd Manaslu rajal tuleb siiski ka lumega kokku puutuda. Meie kõrgeim punkt on kuskil 5300 midagi ja seal siiski on lund. Õnneks lähme ühel päeval sinna kõige kõrgemale üles ja siis tuleme samal päeval sealt tükk maad alla ka.

       Samas Everesti võidakse sul kott tassida küll, aga sellegipoolest on minu meelest liiga suur protsent neid, kes sealt enam omal jalal tagasi ei tule. Kotiga või mitte, vahet pole, ma ei kujuta ette seda kirge, mis sunnib enda elu ja tervist üldse niimoodi kaalule panema. Ka suuri tervisekahjustusi võib ju sealt saada. Milleks see kõik, ma ei mõista.

       Ma lugesin sinu kõrgushaiguse juttu ja muidugi võttis endal ka kõhedaks. Nagu ma aru olen saanud, siis tuleb piisavalt palju süüa ja vett juua. Alkoholi vältida. Need on kõige põhilisemad eeldused, et haigus ei tuleks. Meil on kavasse ka üks päev täiesti aklimatiseerumiseks sisse kirjutatud. Aga ega see on ette ennustamatu. Meil on grupil kaks giidi igaks juhuks, et kui kellelgi tekib mingi hetk vajadus ots ringi pöörata, siis see võimalus on olemas. Ma vääääga loodan, et seda vaja ei lähe 🙂

       • epp

        Jah, noh, kui aus olla, siis eks meie tegimegi sellesamuse alko-vea 🙂 Samas, meil polnud ka mitmepäevane jalgsimatk, iga kell oli võimalik end camperisse lohistada ja seal mugavates oludes õhku ahmida 🙂

        Everesti-turismi osas olen sinuga täiesti ühte meelt. Igatahes, ootan SUURE huviga su matka-muljeid. Ahjaa, seda ka veel et palju tänu K’le põhjalike jalatsi-kommentaaride eest. Ning tõsi, matkasokk on asi, millele pole kahju raha kulutada. Allahindlustest – meil USAS on nendega hästi, allahindlus tähendab ikka korralikult allalastud hinda, mitte kliendi lollitamist mingi näruse 10%ga.

 6. €€€

  Siin on normaalhinnaga ja igale maitsele
  https://ee.sportsdirect.com/ladies/footwear/boots
  https://ee.sportsdirect.com/outdoor-footwear/ladies-outdoor-footwear/ladies-walking-boots
  Tänapäeval tehakse saapaid plastmassist need vananevad ka, siis kui ei kasuta.

Kommi

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: