On meil ikka tasuta tervishoid?

Tasuta tervishoid on Eesti üks au ja uhkusi. Räägime sellest ise ja imetletakse seda ka mujal maailmas. Võrreldes USA-ga on meil kindlasti olukord väga hea, sest kedagi ei jäeta rahapuudusel surema ja ei esita keegi ka pärast elu päästmist sellist arvet, mis paneks kahetsema, et elustamine üldse ette võeti. Aga ega see meil nüüd päris tasuta ka ei ole. Ja mis veel hullem – sõnad on peale loetud, et rahaliselt toetataks võimalikult väheste inimeste ravi. Jah, nii on.

On päris palju tervisega seonduvat, mis tuleb meil endil kinni maksta. Näiteks esimesena meenub hambaravi. See on superoluline ravi ja üldse mitte mingi vabatahtlik või esteetiline probleem, et noh, tuli tuju, et hakkaks õige hambaid ravima! Kui ravi on vaja, siis ikka kindlal põhjusel. Ravimata hammastest saavad alguse väga paljud probleemid. Ravimata jäänud hammaste mured võivad välja lüüa kusagil hoopis mujal. Ja ega see raviprotseduur ise ka just lõõgastav pole. Sinna keegi niisama nautimiseks ei lähe.

Hea küll, ortodontiline ravi on puhtalt esteetiline. Selle eest võiks tõesti iga inimene ise maksta. See, et sul on hambad risti ja rästi ja su nägu on selle tõttu moondunud, ei ole ilus vaadata, aga see ei ole eluohtlik situatsioon. Oma iluravi tambi ise kinni. Kõlab loogiliselt.

Aga kogu stomatoloogiline ja kirurgiline ravi ei ole ju vabatahtlik. Näiteks mulle rääkis tarkusehammaste välja tõmbamise vajadusest nii raviarst kui hügienist. See oli kõigile näha, kes minuga tegelenud on. Tarkusehambad tuleb välja tõmmata! Ainult et mõistagi pean ma seda tegema oma kulu ja kirjadega. Miks, ma ei saa aru? See ei ole ju enam minu vabatahtlik otsus. See ei käi nii, et keerutan ühel päeval pöidlaid ja mõtlen, et igav on. Teeks midagi. Läheks laseks õige hambaid välja tõmmata? Ja siis lähen ja lasen maksumaksjal see kinni maksta. Ei ole nii. Ma ei taha niisama nalja pärast ühiskonda koormata, vaid see on asi, millele on meditsiiniline põhjendus. Nii et minu meelest võiks see kuuluda meie tasuta tervishoiu hulka.

Tegelikult ongi olemas viisid, kuidas ka tarkusehamba eemaldamine nihverdada tasuta ravi hulka. Lihtsalt arstidel on keelatud sellest kõva häälega rääkida ja seda välja reklaamida. Miks? Ei tea! Ilmselt siis takistamast seda, mida ma just ülal kirjeldasin. Ajaviite hambatõmbajaid. Mis on ju täielik bullshit. Nagu leiduks tõesti mõni inimene, kes vabatahtlikult hea ajaviite nimel tuleks arsti juurde hambaid välja sikutama. Aga ma kuulsin oma kõrvaga arsti ütlemas, et “seda on meil keelatud välja reklaamida”.

Teine asi näiteks – ortopeedilised tallatoed. Tallad, mis käivad jalatsi sisse. Inimestele, kellel on mingeid probleeme, näiteks trauma järgselt on jalatallad deformeerunud või on tald ebastandardse kujuga või käib jalg kuidagi viltu, nii et inimene ei saa normaalses asendis kõndida, on tarvis spetsiaalselt nende jala järgi valmistatud tallatugesid. Need toed ei ole just odavad. Hind algab kusagil 50 eurost ja kasvab, sõltuvalt tallast. On teatud tingimused, mil Haigekassa seda finantseerib. Mis on täiesti normaalne, sest ka tallatugi ei ole selline asi, mida keegi endale heast peast, ilma igasuguse vajaduseta sooviks. Kui keegi neid vajab, siis asja pärast. Tal on valus kõndida või hakkab vales asendis kõndimine liigestele, kulutades neid valesti ja põhjustades hiljem juba muid vaevusi.

Aga jällegi on kusagilt tulnud kõrgem käsk (ise kuulsin asja sees olevalt eksperdilt), et ärge väga välja reklaamige, et neid tugesid saavad perearstid välja kirjutada, sest Haigekassale see ei meeldi. Pidavat tuldama isegi noomima, kui retsepti soovijaid liiga paljuks läheb. Mis on minu meelest jälle täielik huumor viiendas astmes. Need tallad ei kaunista kedagi mitte kuidagi ja ei paku ka muul moel mitte mingisugust kohatut rahuldust, et tekiks üldse oht, et keegi neid põhjendamatult küsib. Piirarv retseptidele inimese kohta on olemas nii ehk naa. Aga näed, keelud ja käsud on antud ja kes tugesid soovib, peab arsti väga veenvalt töötlema või lausa põlvili laskuma ja anuma. Muidu ei saa.

Ja need on ainult kaks näidet, millega ma personaalselt viimase kuu aja jooksul kokku olen puutunud. Kindlasti on sarnaseid näiteid veel. Ehk et meil ei ole ikka päris tasuta ja igati mõnusalt toimiv tervishoid. Muidugi on tore, et meil liiga lihtsalt surra ei lasta. Aga päris paljude terviseprobleemidega jäetakse meid siiski üksi.

25 kommentaari

 1. Mina nt olen lasknud kõik tarkusehambad ilma otsese põhjuseta välja tõmmata, kuna hambaarstid neid väga ei soovita. Korjavad igasugu jama ja neid onarstidel raske ravida

  • Kui otsese põhjuseta lasta, siis on ise maksmine täiesti okei. Minul näiteks ei olnud välja tõmbamine põhjusel “võib kah, kui viitsid”, vaid ikka päriselt vajalik. Ise maksin kahe eest, kolmanda sain tänu arsti otsusele see nii vormistada, et Haigekassa maksab.

 2. Mar

  No ja see veel ka ju, et tasuta arstile on vabad ajad mingi mitmete kuude pärast, aga sama arsti tasulise aja saab juba järgmiseks päevaks. Ma Eestis elades plekkisin ikka suuremalt jaolt ise kinni oma visiidid, sest kes see viitsib tervisemurega kuudeviisi oodata ja kannatada.

  • Sama siin. Ükskord tekkis mingi veider allergia ja hakkas juba täiega häirima, vaja oli rohtu, mis leevendaks, tavalised apteegist saadavad kreemid ei aidanud. Esimene vaba aeg oli 2 kuu pärast. Läksingi tasulisse (enam ei mäleta, kas oli sama päev või hilisem), maksin ja sain abi.

  • puhtapime

   Kuna mul on siin tihti põhjust käia arstide juures, siis ükskord ka küsisime Joosepiga, et mis teema nende vabade tasuliste aegadega on. Meile vastas meditsiinis töötav usaldusisik, et tasuta ajad on Haigekassa poolt tasustatud ja tasulised ajad on siis justkui lisatunnid, mida siis arst teeb. Umbes sama, et 40 töötundi läheb töötasu alla, ent kui üle selle teeksid tööd, siis palka ei saa, sest tööandja ei maksa. Nii ongi klient see, kes maksab n-ö ületunnid kinni, kuna temal on kiiresti vaja abi.
   Sai veits segane selgitus, aga noh, ehk siiski ka piisavalt arusaadav.

 3. lendav

  Ortodontiline ravi on teatud juhtudel siiski tasuta. Lastel on tasuta nimekiri pikem, aga ka täiskasvanud saavad erandjuhtudel tasuta ravi. Niisama iluvigade parandamist haigekassa tõesti ei toeta.

  Aga muidu absoluutselt nõus. Ravimata hambad põhjustavad tervet hulka hädasid – südamelihasepõletikku jne. Aga hambaravi on kallis. Samas – müokardiidi ravi on veel kallim ja pikaajalisem, puhas lühinägelikkus ja raiskamine on mitte aidata inimestel ravida hambaid, vaid tegeleda tagajärgedega.

  • Oo, milline ortodontiline ravi tasuta on? Minu lapsepõlves oli see isegi lastele täitsa tasuline. Aga et lastele stomatoloogilist ravi tasuta pakutakse, on muidugi väga hea ja õige.

   • lendav
    • Jah, meie kõrverhambuliste suguvõsas on kõik lapsed tasuta breketid saanud (praegusel ajal). Pakun, et ma oleks praeguste reeglite järgi ka tasuta breketiravi saanud, aga toona tõesti jah maksid vanemad. Ilmselt oli see siis lihtsalt nii uus ravimeetod.
     Selle juures on sarnane tsirkus, kuidas üldse laps ortodondile järjekorda saada…Üldiselt vist ainult tutvused aitavad või erakordne õnn.

     • See on ju suurepärane, et nüüd lastele tasuta pakutakse.

      Ilmselt ootab ees sama tee, mis lasteaiakohtadega – kohe pärast sündi järjekorda 😀 Kui juhtub ime ja ravi polegi vaja, eks siis saab aja üles öelda.

      • Ortodontiline ravi ei ole kõigile lastele tasuta. Ainult neile, kelle puhul ortodont seda vajalikuks peab. Ülejäänud ikka maksavad selle ilu eest ise.

       • Ja on väga hea, et leidub olukordi, kus peetakse vajalikuks ja saab tasuta. Järjekorrad on lõputud ja võimatud aga absoluutselt kõigile, ka neile, kes ise maksavad, nii lastele kui täiskasvanutele.

        • KK

         Kolleeg rääkis, et tema põhikoolilaps käib nagu uni peale, et tahaks breketeid, kuna see on pop ja näitab, et su vanemad on piisavalt rikkad, et nende eest maksta… Staatus. Nii et ma natukene aiman, miks oleks vaja ikka spetsialisti kinnitust, et see on hädavajalik.

         • Kuidas küll ajad muutunud on. Minu ajal oli see ikka veits häbiasi. Ägedaks ei pidanud neid keegi.

          Aga nalja pärast neid ükski arst ka panema ei hakka. Sirge hambaga ei pakuta seda ravi ka raha eest, ma usun.

          • KK

           Kusjuures see pole ju mingi fun, mul tiriti 5 hammast välja, et üldse ruumi teha (ühte sikutasid kolmekesi :D). Ma pole elus nii vähe kaalunud kui brekkide alguses, sest süüa midagi ei saanud. Inimesed on ebanormaalsed, miks peaks niisama end retsida laskma.

          • Oojaa. Mul tõmmati kaks, kusjuures mingit mälestust mul sellest pole, ju ei tekitanud valu. Aga see üleüldine valu terves hambakaares esimesed 2 päeva pärast traatide pingutamist – no ei, kindlasti ei igatse.

 4. Zick Jackson

  Kui miski on keelatud, siis on see salajane ainult arstid teavad. Mis kas tarkusehammaste parandamine on tegelikult tasuta? Võiks aru saada juba kümneid aastaid on olnud nii, et kui on eluohtlik, siis saad kohe abi kuni olukorra stabiliseerumiseni, aga kui kannatab söö valuvaigisteid ja oota üldises järjekorras kui maksad pühendub arst sinule eraldi. Arstidel on tavaline konveieri töö nagu tehases ja nad OÜ tavad nagu iga kõik OÜd. 🙂

  • Ei ole tarkusehamba parandamine tasuta. Välja tõmbamine on teatud tingimustel tasuta.

   • Zick Jackson

    Noh ja reklaamime ja paneme omale alguses diagnoosi ise, käime näitamas koormame süsteemi veelgi, pikendame järjekordasid, et äkki saab midagi tasuta ja siis pettume kui ikka ei saa, aga kuidagi peab ennast õigustama. Ennustame mis võib kõik juhtuda, mis haigused meid ees ootavad kui meil on sellised ja sellised haigused, lõputu, ehk kuni elulõpuni. Selline on täitsa tavalise inimese tavaline käitumine 🙂
    Arstid peaksid tegelikult surematud olema, sest nad salaja joovad elu pikendavat salajast seerumit ja siis kiiritavad ennast salajaste aparaatidega.

    • Sa ise hoia ka selle kiiritusega (või piiritusega) natuke tagasi. Tuleb kasuks 🙂

     • Zick Jackson

      Tuleb hästi puhast, kõrgemalt poolt hinnatud ja kaliihinnalisi eliksiire tarbida, kui saad maksatsirroosi, siis on see kindlasti hästi tervislik kvaliteetne. 🙂

 5. Terje

  Nojah, selleks et kõik oleks tasuta ja hästi kättesaadav, tuleks kuskilt raha sellesse süsteemi juurde panna. Sotsiaalmaksu tõstmine ei ole millegipärast väga populaarne idee. Mis võimalusi veel on? Ja kes suudab otsustada, mis see asi on, mis nimekirjast välja peaks jääma.

  • kuidas võtta, kui tarkusehamba väljatõmbamisega hoittakse ära mingi kulukam haigus, mis nagunii haigekassast läheks, siis raha kokkuvõttes rohkem ei kulu.

   • (ja ma oskan tegelikult küll “hoitakse” kirjutada, aga klaviatuur pani perutama.)

 6. Mai

  Meditsiinis on need pisiasjad. Suurte ja oluliste kõrval, mis on “tasuta”. Et väikestele asjadele raha jaguks tuleb lihtsalt rahastamist suurendada, ehk siis maksutõus või muud nihverdused.
  Iluravist rääkides. Üks huvitav valdkond on ilukirurgia. Rinnaimplantaadid. Enne paigaldamist ja pärast paigaldamist peaks kontrollima. Ok see enne kontroll. Tõesti röntgenid ja ultraheli, et poleks meditsiinilist probleemi, mis saaks implantaatide paigaldamisel takistuseks. Kuid soovitatakse ka hiljem regulaarseid ultraheliuuringuid. Ja siin saab alguse huvitav teema. Kas need regulaarsed kontrollid peaks olema haigekassa rahastatud uuringud või mitte. Implantaadid oli puhas ilukirurgia, eesmärgiks välimuse tuunimine, et emotsionaalselt ennast paremini tunda. Enamasti (ei lähe arvesse rinnavähi tõttu rinna kaotanud naiste taastavad opid). Ise makstud. Ja siis neid regulaarseid järelkontrolle enam ise ei taha maksta, selle võiks kindlasti saada haigekassa raames.
  Kas see on aus? Meie haigekassa süsteemis?
  Ortodontias on lisaks iluravile ja ristis hammastele ka hambumushäired, mida haigekassa ravib.
  Kusjuures meil on massiliselt lapsi, kes ei käi hambaarstil ja kelle hambad lagunevad ning seda olukorras, kus lastele on tasuta hambaravi. 18 eluaastaks on juba hambad kehvas seisus ja siis peab ka ise maksma juba.
  Rahapott ei ole lõpmatu, seda lihtsalt peab kuidagi jaotama.
  Muuseas. Oma tarkusehammaste opid maksin ma ise kinni. Ei hakanud haigekassa järjekorras ootama.

Kommi

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: