Uugatšaka massöörid

Eile oli nii sürr massaaži kogemus, et mõtlesin selle ajaloo huvides kirja panna.

Sain emalt jõulukingiks massaaži. Kuna see oli ühe konkreetse (tema sõbranna soovitatud) massööri juurde, siis sain selle alles nüüd realiseeritud, kuna ta kogu aeg Tallinnas tööl ei käi. Ma ei teadnud taustast midagi. Ma teadsin, et on massaaž ja ma valmistusingi mõnusaks lõõgastavaks kogemuseks. Tavaliselt käin ma massaažis Tondi tänaval pimemassööride juures, kus mul on üks konkreetne lemmik. Seal on protokoll selline, et astud tuppa, massöör lahkub, kuniks sa riidest lahti võtad ja end lauale viskad ja alles siis tuleb massöör tagasi, et tekk peale panna ja asjaga alustada. Eilses kohas oli teisiti.

Mul paluti riidest lahti võtta, massöör ise jäi samasse tuppa. “Kui palju ma neid riideid eemaldama pean?” tundsin huvi. “Ainult aluspüksid jäävad jalga,” anti mulle korraldus. Noh okei, ju on ülekeha massaaž (ma tavaliselt võtan ainult seljamassaaži). Selili pidin ma lauale viskuma ja õnneks paljad rinnad kaeti siis rätikuga kinni.

Esimeseks võttis ta ette minu jalad. Reied. Need pidid olema väga kõvad. Nõutusin, et vast ongi, kuna ma teen palju jalatrenni ja venitamist liiga vähe. Need pidid olema lausa nagu kilesse pakitud viinerid, sain ma teada. Okei. Komplimendina see ei kõlanud. Eriti veider oli see arvestades tema märkust, mille ta tegi kohe kui ma olin riidest lahti võtnud: “Sa oled oma keha suhtes väga kriitiline.” Ma ei osanud sellisest märkusest esiti midagi arvata. Kuidas see üldse võimalik on, et mingi massöör selliseid kommentaare pillub? Lihtsalt imestasin.

Samal ajal kui ta kilesse pakitud viinerite lõdvestamisega tegeles, hakkas välja imbuma aina rohkem infot. “Sul on ju üks puus teisest kõrgem. Lausa 3-4 cm kõrgem. Sul on puusad ka täiesti kinni, mingit venivust pole. Tead, kui sa nii jätkad, siis varsti läheb “see” veel suuremaks,” osutas ta näpuga mu kõhu peale. Ma hakkasin vaikselt juba ebamugavust tundma. Mul on siis mingi suur kõht või? Sain teada, et vanemas eas saab mul sel juhul olema selline kõht nagu meeste õllekõht. Lisaks tuleb mulle selga küür. Ja ma käin ringi tugevate jõumehe reitega, ise küürus ja õlad sissepoole längu. Selg oli mul ka paigast, sest naisterahval peaksid abaluud ikkagi kenasti nähtaval ja väljaulatuvad olema. Mul pole.

Aga see kõik jätkus.

“Piimatooteid sa ei tohi üldse süüa. Need ei sobi sulle üldse. Sul on kehas palju lima. Sülg peab inimesel olema vedel nagu vesi, aga sul on selline paks. Hommikul kui ärkad, siis on selline veniv ja mullitav. Nisutooted sulle ei sobi. Paprikat ei tohi absoluutselt süüa.”

Selliseid nõuandeid tuli nagu kuulipildujast. Lihtsalt vaatab peale ja ütleb. Ühe reie sisekülje valus torkimine andis märku sellest, et mul on põis haige. Teise reie sisekülje torkimine viitab aga halvale toitumisele. Toitumist puudutavate nõuannete juurde käis veel see, et tema ise on ka ülekaaluline olnud, ta teab, mis ta räägib. Ka? Et mina olen siis ülekaaluline või? 😀 Ma saan aru, et te ei tea enamuses, milline ma välja näen, aga ma seda võin küll kinnitada, et ülekaaluline ma pole. Minu elu eesmärk ei ole kindlasti modellimõõtu olla, nii et ma luban endale rohkem toitu kui oma anoreksia perioodil, aga see pole ka kuidagi kontrolli alt väljunud, et peaksin teiste ülekaalulistega kogemusi vahetama vms.

Aga seegi polnud veel kõik.

Lisaks sain ma teada, et ma olen väga kriitiline inimene. Siis olen ma ka veel kontrollifriik lausa. Ja et mul on ühe teatud varba juures paksend (nüüd olin ma juba kõhuli kamandatud), siis see näitab, et ma olen väga süüdistav inimene.

Pealegi on suhe isaga väga nõrk. Ja see on sellepärast halb asi, et see paneb minus endas meheliku poole rohkem domineerima. Naiselikkust jääb vähemaks, mehelikkust tuleb juurde. Ma täpset sõnastust enam ei mäleta, aga point on see, et siis ma olen liiga iseseisev ja jõuline. Ta ei öelnud otse välja, et siis ma ei saagi enda kõrvale meest (sest ta ei teadnud, kas mul on mees või pole), aga mõte triivis sinna suunda. “Kõik ju tahavad, see tähendab, mina küll tahan, et kõrval oleks mees, kes ütleb, et kallis, ma ostsin teatripiletid, pane end ilusti riidesse ja lähme teatrisse,” lisas ta. “No õnneks on mul selline mees täiesti olemas,” sain naeratades tõdeda.

Kas massaaži ka üldse sai? Natuke sai. Aga suuremas jaos oli selline paras uugatšaka, kus võeti minu keha ette, seda vaadeldi siis igast suunast, arvustati ja jagati head nõu, kuidas vaja käituda ja talitada. Lisaks käisid vahepeal käes käärid, millega lõigati mingit kujuteldavat ma ei tea mida. Samuti haaras ta kätte küünlasüütaja, millega midagi põlema süütas. Midagi nähtamatut pluss natuke mu juukseid.

Lihtsalt mind paneb imestama, kelle jaoks sellised inimesed ja spetsialistid eksisteerivad? Kas tõesõnu on inimesi, kes käivad, kuulavad, imavad kuuldu švammina sisse ja viskavad järgmiseks külmkapi piimast-juustust-jogurtist tühjaks? Või noh, mis küsimus see on. Kindlasti on selliseid inimesi. Aga see teadmine natuke isegi hirmutab mind. Ilmselt ei jõua sellise massööri juurde inimesed, kellel on kõik korras ja kes tahaks lihtsalt massaaži. Ilmselt jõuavadki sellised, kellel on mingeid vaevusi. Ja inimene, kellel on vaevused, on kindlasti palju altim kuulama talle pandud diagnoose. Isegi mina, kellel mingeid vaevusi polnud, läksin massaažist minema tundega, et ma olen üks halb inimene. Ja milliseks ma kõik veel muutun, kui ma ei tee nii nagu proua soovitas! Jumal hoidku, kui ma veel vallaline oleks olnud – ma oleks siis kuulnud, mis kõik põhjuseks on, miks keegi mind ei taha.

Ma arvan, et selline värk on lausa ohtlik. See võib mõnele nõrgemale inimesele kergemat sorti trauma põhjustada. Endas ja oma otsustes kahtlema paneb aga kindlasti. Aga sellele annab ju üles ehitada terve äri. Kui ei tea, kuidas elada ja mida teha, tule uuesti, ma räägin sulle, juhendan sind ja masseerin su õigele teele. Lõikan kääridega seda ja teist eemale, põletan tikuga kolmandaid ja neljandaid halbu energiaid minema ja küll sinust ka varsti inimene saab.

Ta ei pakkunud ja ma ei küsinud ka, et paneks uue aja või muud sellist. Seansi käigus tuli massaažist juttu ja ma siis lahkelt rääkisin, et käin pimedate juures juba vähemalt 10 aastat. Kui ma siis seal tema nähes seansi lõpus jälle endale rinnahoidja ja muud riided selga ajasin, ütles ta lõpetuseks: “Eks sa käi siis seal pimedate juures edasi.” Eks ma siis käin jah. Pole lihtsalt uhhuu-teenuste sihtgrupp.

21 kommentaari

 1. Wow.

  Nagu… wow.

  • Onju! 😀

   • Ma mõtlen juba päev otsa, kuidas ma ise oleks reageerinud sellises olukorras. Mu uhhuu-taluvus on ülimadal, samas olen ma siiski tagasihoidlik ja viisakas inimene. Aga ma ei kujuta ette, kas ma kannataks sellist elamust välja.

 2. aga kui nüüd oma pettumuse kõrvale paned, kas seal võis ka mingit tõde olla? sest kui varbale ei astutud, siis poleks nii palju emotsioone ka selle käigus üles kerkinud. mul üks selline massöör (natuke osteopaatia jms tegelenud, muidu päris ehtsa med. taustaga), kelle juures harva käin, käskis jooditablette võtta… no võtsin siis, kui muud kasu pole, siis vähemalt tuumakatastroofi puhul on nõks abiks 🙂 et on neid uhhuuusid, kes arvavad et teavad aga on ka neid, kes tõesti tajuvad. päris osteopaadid muidu ragistavad ja pigistavad puusade kõrgused jms leitud probleemid paika, selles mõttes võis see uhhuutaja olla küll. mina sain igatahes oma lapsepõlvest olnud seljavaludest kondiväänamisega lahti ning kui siin külmetamiste, lumeloopimiste jms õlale liiga tegin, siis pani ma tavamassöör (kes kindlasti ei ole päris tavaline) ühe erakorralise massaažiga käe jälle liikuma.

  • Ei olnud seal minu jaoks tõde. Reaktsioon tekkis eelkõige sellest, et ma läksin oma arust massööri vastuvõtule, aga sattusin uhuutaja juurde. Ma ei olnud selliseks kogemuseks valmis, sest ma ei usu sellistesse kogemustesse ja ma ei otsi neid ise.

   Puusade ragistamisse ma usun – seda on kiropraktik teinud ja selle kogemuse teeks ma hea meelega uuesti läbi. Kiro juures käimine oli omaette kogemus kunagi, aga kordagi ei ajanud ta mingit kägu, et sa oled selliste ja selliste iseloomuomadustega vms ja ole teistmoodi, näiteks nii või naa. Kui ma tahaks vaimset nõu ja abi, siis ma pöörduks ikka psühholoogi, mitte massööri poole. Nii nagu ma ei läheks ka keevitaja juurde programmeerise osas nõu küsima, olgu ta oma arust nii kõva itimees kui tahes.

  • Küsimus ei ole ju varbale astumises, vaid selles, et reklaamitava teenuse asemel pakutakse täisidiootsust. See on sama hea, kui lähed panka nõustamisele ja seal soovitatakse hoopis tõsise näoga mingit kristallpüramiidi hõõruda vms.

 3. Marin Havi

  Issand! See on ju vaimne vägivald.

 4. Bianka

  Mina oleks ka sellise “massaazi” peale emotsionaalseks muutunud 😛 Isehakanud selgeltnägija niisugune!

  Kusjuures mu sõbranna sattus masseerija juurde, kes hakkas paljusõnaliselt rääkima oma poliitilistest eelistustest, või õigemini ebasümpaatiatest. Täpsem oleks vist öelda, et pidas lausa vihakõnet. Kui sõbranna ütles, et ta ei taha poliitikast ega Ukraina sõjast rääkida, siis muutus masseerija sarkastiliseks, ja ütles, et millest me siis räägime, kas lilledest või liblikatest. Variant, et laseks kliendil lihtsalt rahus lõõgastuda, ei tundunud variant olevat. Sõbranna kaalus tükk aega kaebuse esitamist firma juhtkonnale, mille all see naine töötas, aga lõi käega. Sellise masseerija juurde ei lähe ta iialgi tagasi.

 5. Minu üks ja selge veendumus on ikka ja alati: kui nõu pole küsitud, siis EI TOHI seda anda. Ehk siis, kui ma lähen massaaži, siis ma tahan massaaži, ja ei taha kuulda, mida massöör arvab minu suhtumisest iseenda kehasse, minu kehakaalust, naiselikkusest, mehelikkusest, suhetest isa, ema, ja kellega iganes. Ma pole küsinud, ma ei soovi kuulata. As simple as that. Tulin massaaži. Siis tee massaaži. Or forever hold your peace 🙂

 6. Nell

  Aga kuidas sa muidu oleks saand järjekordse kinnituse KUI kirju issanda loomaaed olla saab… 😛
  Mind huvitab natuke, et mis nimetuse all seda bodyshamingu ja psühhoanalüüsiga massaazi pakutakse. Äkki on uhhuudel selle kohta mingi termin? Et teaks vältida 😀

  • Aga äkki on see mõeldud niimoodi, et maksad ainult massaaži eest ja bodyshaming on täitsa tasuta? 😀 Või äkki ikka on eraldi hinnakirjad (noh, nagu juuksuris, pesuga ja pesuta jne).

   • tasuta bodyshamingut saab nagunii vasakult ja paremalt, nii et olekski väga riskantne äriidee selle eest raha küsima hakata.

  • See küsimus tekkis mul endal ka. Guugeldasin massööri nime, aga paraku ei tulnud mitte mingit infot. Seega jääb saladuseks 😀 mina teadsin lihtsalt, et massaaž ja ema samuti.

 7. Mar

  Oot, ema kinkis, aga ise ka ei teadnud, et see selline veider koht on?

  • Ei teadnud. Tema teadis, et sõbranna käib selle juures massaažis ja talle meeldib.

 8. Tony

  So you would strongly recommend this masseuse? 😀

 9. Külaline

  Appike, see on ju nagu mingi sketš, nagu keegi oleks teinud paroodia uhuumaailmast, kuigi koha peal ilmselt naerma poleks ajanud.
  Mina imestan alati selliste uhhuutajate enesekindlust, et hea küll, omagu siis mingeid veidraid tõekspidamisi, aga millest selline suur soov teisi elama õpetada ja kamandada? Kust see sisemine veendumus tuleb, et kannapaksendi või varbalüli järgi kohe kogu inimese olemuse ja tuleviku tahaks paika panna?

  • Mhmh, see mind häiriski, et õpetati justkui elama. Oleks ma küsinud, et kuule, ei oska elada, vajan juhatust, siis oleks mõistetav, et inimene tunneb end guruna ja hakkabki õpetama ja mina, suu lahti, kuulan ja ahhetan. Aga see kõik tuli mulle kahurivalanguna peale. Küsimata.

 10. Mulle väga uhuundus meeldib ja samuti inimese välimuse seondamine tema terviseprobleemidega, aga ma ei räägi sellest inimesele, mind lihtsalt ennast huvitab. See jutt, mida ta sulle ajas, oli ikka päris õudne ja ma ei näe neis tema pakutud seostes mingit loogikat. (Uhhuus on loogikat ka, ausalt on). Ma olen vähe massööride juures käinud, aga ma olen aru saanud, et kui on võõras inimene, siis massöör üldse ei räägi. Mu tuttav massöör nii väitis.

  • Just, seda minagi eeldasin, et massöör piirdub vestluses sellega, et tere, riided saate siia toolile panna jne. Ma terve vastuvõtu mõtlesin, et millal ma nüüd tohin silmad sulgeda ja vaikides massaaži nautida. Aga seda aega ei tulnudki.

 11. Püha jumal, seda lugedes ma lihtsalt purskasin naerma 😀 no on alles kirju see maailm.

Kommi

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: