Vargad ja karist(amat)us

Kas pole veider, et enamasti meie riigis varastades ja JOKK-skeemiga mammonat kokku kuhjates ei saa keegi kunagi karistada. Aga kui ilmneb mingi väike ja ebaoluline ebakõla, siis väänatakse asjaosalised kõhuli põrandale, nii et umbes mokk verine, tassitakse ülekuulamisele ja “tehakse karistust”?

Minu kui kodaniku õiglustunne on jälle riivatud. Eelmine postitus on teemasse justkui sissejuhatus, kuigi loomulikult oli ka see skeem minu meelest jälk. Aga veelgi suuremat vastikustunnet tekitasid minus need endised Riigikogu liikmed, kes viimase tööpäeva õhtul bensiinipaagid täis tõmbasid. Mõni pumpas tervel suguvõsal paagid täis. Seaduse järgi justkui lubatud, aga reaalsuses on see ju pigem varastamine. Või ei?

Minu meelest on kütusekompensatsioon ette nähtud tööülesannete täitmiseks. Sa pead kuhugi sõitma, et sul tekiks õigus selle tarbeks riigi raha eest tankida. Aga need inimesed ei töötanud enam. Õhtul kell 19 ei teinud nad mitte mingisugust tööd enam. Ja isegi kui samal päeval veel tegid, siis mul on tõesti raske uskuda, et käidi lausa kusagil kaugel sõidus. Me kõik, kellel vähegi terve mõistus olemas, saame ju aru, et see kütus tangiti paaki edaspidiste isiklike sõitude jaoks. Miks see on JOKK? Miks?

Mul ajab eriliselt kopsu üle maksa see loll, kes ütles, et mingite Reitelmannide järgi ei saa hakata seadusi tegema. Aga miks ei saa, küsin mina? Sest näiteks suur enamus meist pole mitte kedagi kunagi oma elus mõrvanud, aga ometigi on seadus, mis ütleb, et sa ei tohi teist inimest tappa. See seadus ju on mõrvarite järgi tehtud. Miks see seadus peab olema mõrvarite järgi tehtud, aga varganägude järgi kuluhüvitise kasutamise seadusi teha ei saa? Äkki siis ikka sellepärast, et tahaks ise ka näpud meepotti ajada?

See Reitelmanni demagoogia oli veel omaette kõva. Ta soovitas ajakirjanikel rääkida “nende ahvidega”, kes oma kuluhüvitise viimse sendini ära kasutavad. Need siis on ahvid. Aga kui küsiti, miks tema viimasel tööpäeval, kui enam tööd ei tehtud, 243 liitrit tankis, siis vastas, et “Aga miks ma ei või seda võtta?”. Teised on ahvid, aga kui asipuudutab teda, siis on kõik korrektne, eksole. Ja selline asi on meie riigis täiesti karistamatu. Niimoodi kühveldatakse kõrvale kümneid tuhandeid eurosid aastas. Riigikogulasi on ju 101. Mõelgem, mis summa see kõik kokku annab, kui igaüks oma aastase, praktiliselt 17 000 euroni ulatuva kuluhüvitise ära kasutab.

Kusjuures imelik oli ka inimese retoorika. Ta räägib sellest, kui palju kuluhüvitist ta “suutis ära kasutada”. Ehk et see on justkui mingi võistlus, kes suudab suurema summa välja võtta. Võib-olla neil omavahel ongi. VASTIK!

Teine tegelane, kelle mõnus papi kühveldamine hiljuti välja tuli, oli üks diplomaat. Jõulud, aastavahetused, naise sünnipäevad ja mitmed muud üritused said ära peetud Eesti inimeste rahaga. Sirge näoga virutas inimene raha. Mitte väiksepalgaline inimene. Ikka väga jõukas inimene, kellele oli eraldatud üle 100-ruutmeetrine korter, kus ta tasuta elada sai pluss korralik palk, mis tiksus ka veel mitmest kohast. Võite mind väiklaseks nimetada, kui ma pean ajuvabaks, et erinevatel tähtpäevadel lendas 300 ja 500 eurot siia ja sinna. Justkui see oleks mingi suur raha. Ei ole tõesti SUUR raha, aga kui mõelda, kui kaua peab üks tavaline Eesti inimene selleks töötama, et riigi tuludesse laekuks tema töötasult nii palju makse, et üks diplomaatide perekond kõhu foie gras’st täis saaks, siis hakkab natuke halb küll.

Varastas aastaid eestlaste tagant raha, jäi vahele ja mis siis sai? Maksis mingi väikse osa varastatud rahast tagasi ja elab edasi nagu mees muiste. Mingisugust jälge tema karistusregistrisse ei jäänud. Mingit keeldu kusagil riigistruktuurides töötamisele ta ei saanud. Vähemalt avalikult pole sellest juttu. Ajakirjanduses oli teema korraks üleval. Artikkel Ekspressi pealehel paar päeva üleval. Nüüd on asi unustatud. Seda ei leia esileheltki enam. Varastas, kah mul asi, eks! Kõik varastavad, mitte keegi karistada ei saa. Ja ärgem unustagem, et see oli konkreetselt üks inimene, kes vahele jäi. Kui palju on neid diplomaate, kes tegutsevad samal viisil, aga on olnud piisavalt nutikad, et oma isiklikke söömaorgiaid planeerida muudele kuupäevadele kui naiste ja laste sünnipäevad?

Ja siis on PPA peadirektor ja Heldna, keda peetakse suurteks varasteks. Töölt lahti, volitused peatatud, kriips peal. Mille eest? Selle eest, et tundus õudse vargusena see, kui inimene läks küsima eripensioni, mille ta oma tööaastatega juba ammu tegelikult välja on teeninud. Formaalselt peab neid aastaid olema 25, aga öelge ausalt, kas teie õiglustunnet riivab see, kui politseis on mees 25 aasta asemel tegelikult tööl olnud 21 aastat? Kas ta teie meelest ei ole seda eripensioni välja teeninud?

Enne tööle vormistamist küsiti järgi, kas me saame inimese tööle võtta ja kohe roteerida? Vastati, et jah, saab. Kui luba anti, siis peaks sellega seoses korrektne olema ka kõik muu, ka tööstaaži tiksumine, kui see on seadusega nii ette nähtud, et politsei tööstaaž tiksub edasi ka neil, kes on muule tööle roteeritud. Või muutub roteerimine selles vaates kohe ebakorrektseks?

Ma ütlen ausalt, et isegi kui see vangerdus oleks tehtud puhtalt pensioni saamiseks ja Heldnal mitte iialgi poleks olnud plaani politseisse tagasi tulla, siis ei riivaks mind see isegi mitte siis. Kui talle oleks juurde kirjutatud 24 aastat tööstaaži, siis loomulikult. Aga me räägime siin neljast aastast. Lisaks töötas ta ju selle aja ka riigiasutuses meie kõigi julgeoleku nimel, mitte ei ajanud näiteks kusagil start-up’is labidaga rulli kokku. Pealegi ei taha ma uskuda, et Heldna, noor mees, edaspidi pensionile tiksuma jäänud oleks. Ma pakun, et kui talle võimalus antaks, töötaks ta julgelt paarkümmend aastat veel. Sellised tegusad inimesed ei jää riigi raha peale tukkuma. Pealegi pole see raha üldse nii suurgi. Erinevalt ressurssidest, mis on kättesaadavad diplomaatidele ja Riigikogu liikmetele.

Ehk et minu meelest tungitakse siin sisse lahtisest uksest ja tehakse end maru asjalikuks. Samal ajal kui teisest otsast varastatakse nii et silma ka ei pilgu ja see on aktsepteeritav, mingit karistust ei järgne. On see normaalne?

Heldnale võinuks lihtsalt öelda, et sorry, mees, seda pensioni me praegu sulle lubada ei saa, me hakkame asja menetlema ja siis selgub. Halvimal juhul oleks võidud lihtsalt keelduda, aga elu oleks võinud edasi minna täpselt samamoodi nagu enne. Aga et kohe kinnimajja ülekuulamisele ja töölt lahti – ausalt, see jätab mulje kui väga saamatust prokuratuurist, kes selle asemel, et tegeleda PÄRIS asjadega, näitab oma võimu täiesti vales kohas ja lihtsalt huiab normaalseid inimesi.

Kõige selle valguses ma ei saa aru tavalistest inimestest, kes tegelevad ettevõtlusega ja maksavad 100% korrektselt makse, ilma midagi optimeerimata. Müts maha teie ees, seda küll. Aga minu poolest võiks tavaline inimene optimeerida nii et maa must. Sest kui ise enda huvide eest ei seisa, jääd lihtsalt külalolliks, kellele reitelmannid näkku irvitavad. Eesti riik ei vääri antud hetkel oma ausaid maksumaksjaid.

3 kommentaari

 1. …soovitas rääkida “nende ahvidega”, kes oma kuluhüvitise viimse sendini ära kasutavad.”
  Ja siis viskas ta veel sellise lause: “Kui te võtate minu kuluhüvitised lahti, siis need on praktiliselt kasutamata, mingi 200-300 eurot kuus.”
  Ta ise võis 2022 aastal kasutada 16 776 eurot.
  Kasutas 14 992 eurot.
  Matemaatikaga on nagu kehvasti või mis?
  (Kui keegi nüüd tahab siit kohtuasja välja imeda, siis vabandust – tsitaadid on kõnealuse isiku enda omad ja info kuluhüvitiste kasutamise kohta avalik teave!)

  • Mhmh, just. Aga kui mõtles seda, et 200 eurot kuus jäi kulutamata, siis peaaegu klapib 😀

 2. Maksumaksjate hulk on sihukeste ylalpidamiseks väga väike, aga elada tahaks nagu Saksamaa kolleegid.

Kommi

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: