12 vihast meest ja 1 vihane naine

Käisime eile teatris. Nagu arvata võib, oli tükiks “12 vihast meest”. Mu meelest oli see üsnagi hea tükk, aga reaalsuses võis olla ka väga hea. Ma lihtsalt ei saanud seda nautida, sest mind segas viha.

Meie selja taga istusid nimelt kaks naisterahvast, kes omavahel mõnuga lobisesid. Sosistades küll, aga andke andeks, see on väga hästi kuulda, kui keegi vaikses saalis lobiseb. Algul ma lihtsalt nihelesin ebamugavusest. Pulss muudkui tõusis. Erki vaatas korra isegi tagasi, et “mis teil viga on?” pilguga inimesi korrale kutsuda. Aga sellest polnud kasu. Möla jätkus. Kuniks mul tõusis pulss korralikult üle 100 ja ma ei suutnud ennast enam talitseda. Keerasin ringi ja ütlesin häiritult: “Vabandust” Palun lõpetage lobisemine.”

Pulss tõusis veel rohkem, sest ma ei tundnud end absoluutselt mugavalt. Miks ma pean täiskasvanud inimesi korrale kutsuma? See on tohutult ebamugav ja vastik. Ma olin nii häiritud, et ma ei suutnud mõnda aega etendust üldse jälgidagi. Kuniks maha rahunesin. Siis suutsin taas jälgida ja nautida, sest mutid olid selleks vaatuseks vait jäänud.

Vaheajal ma veel mõtlesin, et õudselt vastik, kui nad mulle kusagil koridoris vastu peaks kõndima. Mina tundsin end halvasti, et neid keelasin. Kuniks mõtlesin, et aga miks mina pean ennast piinlikult tundma, kui nemad olid need, kes elementaarse viisakusnormi vastu eksisid? Nemad olid need, kes häirisid teiste inimeste teatrikogemust. Või ei olnud peale minu mitte keegi häiritud? Keegi teine neid ju ei keelanud!?

Teise vaatuse ajal enam pikki vestlusi ei olnud. Oli lühemaid repliike. Näiteks kui laval kõlas “Ta provotseeris mind,” siis kostus selja tagant: “Provotseeris jah!” Lisaks pidin pidevalt kuulma selliseid emotsionaalseid pupsatusi:

“Mhmh!”

“Ohooo.”

“Aaaa.”

“Ähäh.”

“Oih!”

Ehk et mulle ei antud üldse asu oma sisemisi emotsioone kuulata, kuna ma olin sunnitud kuulama kellegi teise omi.

Miks ma nii kuradi endast välja läksin, oli ilmselt see, et mul oli “põhi” all. Eelmisest nädalast, kui käisime kontserdil “Ühega miljoneist” ja meie selja taga istus kunagine raadiohääl, tänane kuulus kaardimoor, kes samuti pidevalt sõbrannadega vestles. Kusjuures nad isegi ei sosistanud. Pillimeeste soolod olid nende meelest nii mõttetud kontserdi osad, et kuna nad ise ei tahtnud neid kuulata, siis arvasid, et ega keegi teine ka ei taha. Siis täideti neid mõttetuid pause omavahel vesteldes. Et kes miks mootorratta ostis jne. Siis ma suutsin end vaos hoida ja keelama ei asunud. Eile lihtsalt enam ei suutnud.

Ma tegelikult oleks eile tahtnud keelata kaks korda, kuna mu taga istus veel üks imelik. Tal oli kaasas köhatableti lehekene, millega ta siis plõgistas ja krõbistas. Ei, mitte tableti välja võtmiseks keset köhahoogu. Lihtsalt niisama oli näpuvahel, et seda mudida ja krõbistada, nagu mingi kompulsiivse häirega vaimuhaige. Miks sa tuled teatrisse, kui sul selline häire on? Kas sa ei tea, et see ei sobi teatri käitumisetiketti? Muidugi ma ei hakanud keelama, sest tundsin, et ma niigi olin pidanud end keelamisega väga ebamugavasse olukorda panema. Ma ei tahtnud seda teist korda enam teha. Aga see krõbistamine häiris tohutult.

Võib-olla on see mingi tagumiste ridade teema? Ma olen tavaliselt ikka esimestes ridades olnud. Esimestes ridades oled rohkem laval toimuvaga üks. Seal on inimestel vast keerulisem lobiseda, kuna see loba kostuks ju lausa näitlejateni, nad näeks seda. Aga 9. reas möliseda tundub nagu täiesti okei. Siit mulle tänavatarkus, et ära mitte iial enam istu kaugemale kui 5. rida. Mitte iial. Pole vaja riskida.

Ja alati on muidugi selline võimalus, et mina olen lollakas. Et teatris ongi tänapäeval nii, et kõik võivad vahetuid emotsioone väljendada ja vajadusel vestelda. Teistest inimestest enam hoolima ei pea. Samuti ei käida teatris enam süvenemas. Kõik etendused peavad olema “kerged”, kus lased aga lõugadel lõgiseda, hirnud kõva häälega labaste naljade peale ja lülitad endal mõistuse üldse välja, sest tavaelus on niigi palju mõtlemist. Nii või?

Ma saan aru, et ma olen endast viimaste postitustega õudselt kibestunud inimese mulje jätnud. Et kõik on sitt ja paha, kõik häirib. Aga tegelikult on mu elus ka palju ilusat. Ma lihtsalt ei kirjuta sellest, sest see on teile igav 😀 Negatiivse pean ma aga välja valama, sest see rõhub mind. Tänan kuulamast.

20 kommentaari

 1. Piret

  Tegelikult sul veel vedas, et keegi sinu kõrval kogu etenduse aja oma telefoni ei kontrollinud. Selle paari tunniga võib ju mujal midagi tähtsat juhtuda.

  • Appi, sa tabasid praegu naelapea pihta 😀 Ma ei kirjutanud seda, aga täpselt minu kõrval istus naine, kes kontrollis telefoni u 6 korda vaatuse kohta. Ma veel mõtlesin, et kas ta vaatas kella, sest ei suutnud lõppu ära oodata või ootas tõesti mingit elutähtsat sõnumit. Sa oled selgeltnägija 😀

 2. Kahjuks hästi tuttav. Mingi seltskond on vist aru saanud, et hästi kultuurne on käia teatris ja kontserdil, kõik käivad, eks ta igav ju ole, aga seisus kohustab. Ma olen mitu korda tabanud end mõttelt, et kui ma oleks rikas kröösus, siis ma hea meelega broneeriks terve saali endale ja oma normaalsetele tuttavatele, et ei peaks pööbli sisisemist-sahistamist taluma 😀
  Eks meil on ka varsti nagu Hiinas olevat, kus saalis süüakse-juuakse, räägitakse kõva häälega ja taustaks siis laval ka miskit toimub..

  • Täpselt samad mõtted tekkisid eile. Et õudselt hea oleks, kui saaks ilma ilmarahvata. Kui kumbki meist rikkaks saab, siis kutsugem üksteist 😀

   • “Kui saaks ilma ilmarahvata” – ohh, ma polegi ainuke, keda kõik inimesed kogu aeg segavad 😀 Täna hommikul ma natukene ärritusin selle peale, kui ma tahtsin peale trenni hakata tööle sõitma, aga pidin ootama, kuni üks parkis minu auto ja veel ühe auto vahele vabale kohale, kusjuures minu auto ja see teine auto olidki parklas ainukesed autod üldse… et nagu terve parkla on tühi ja sa pead hakkama manööverdama kahe auto vahele ühele vabale kohale? Kas see on seesama inimene, kes peab spordiklubis ilmtingimata võtma kapi juba hõivatud kapi kõrvale, mitte sinna, kus terve kapivahe tühi on?

    Siis ma mõtlesin küll jälle, et kuidas ma tahaksin elada ihuüksi ainukesena maailmas, kus mind mitte keegi ei segaks 😀

    • Kindlasti pole sa selle tundega üksi. Mul vahel lihtsalt on see tunne akuutsem, vahel talutavam 😀

    • Jah, see parkimise asi. Müstika.
     Meil siin maad laialt käes, suured parklad, eks. Ja pole erand, vaid pigem reegel, et kui pargin tipptunni välisel ajal näiteks toidupoe juures vms, plats puha tühi, ei jõua ma veel mootorit väljagi suretatagi, kui otse mu kõrvale, vasakule, pargib teine auto. Nii et pean hoolega vaatama, kas selle reisijapoolsest küljest tahab keegi minuga ühel ajal väljuda, et me uksi vastamisi ei lööks. Miks, MIKS nad kasvõi ÜHTE parkimiskohta enda ja minu sõiduki vahele ei jäta, TÜHJAS parklas??

 3. Ma käisin Pärnus ükskord vaatamas mingit lollakat komöödialavastust, mis ausalt öeldes polnud isegi eriti naljakas, aga mu kõrval istuv neiu HIRNUS naerda absoluutselt iga asja peale. Alguses ma olin hämmingus, siis natukene ärritunud, aga lõpuks oli see nii ajuvaba, et ma naersin lihtsalt seda, kuidas tema naeris. Ta oligi suht ainuke inimene saalis, kes kõvasti iga natukese aja tagant naeris…

  Issand, äkki ta oli palgatud selle jaoks, muidu oleks tükk täiesti läbi kukkunud, sest mitte keegi poleks naernud?

 4. Eve

  Teatris häiriks mind taoline käitumine väga, aga õnneks pole kunagi juhtunud. Seda telefoni vahtimist on küll olnud, aga seda on vist veidi kergem enda jaoks välja lülitada kui jutustamist.
  Küll aga käisin hiljuti kinos Savusanna sõsaraid vaatamas ja pool filmi läks kaduma, sest olin nii häiritud lausa kahe meist 1-2 m kaugusel istuva paarikese pidevast jutuvadast. Üks neist paaridest nooremapoolsed inimesed (no sellised varajastes kolmekümnendates), teised aga vanemad, kindlalt üle viiekümnesed. Ja lihtsalt terve filmi aja kommenteerivad omavahel filmis toimuvat, kohati isegi arutlevad pikemalt mingite asjade üle. Kui tegemist oleks olnud mõne action-filmiga, oleks see ehk üldise müra taustal ära kadunud ja tea kas isegi oleks võimaldanud vestlemist, aga antud film oli piisavalt vaikne, et kõik oli kuulda. Ja oi kuidas see mind häiris. Viskasin korduvalt neid mainitud “mis teil viga on?” pilke, aga miski ei toiminud. Tea, kas nad oma jutuhoos mind isegi märkasid. Kahjuks polnud nad ka nii lähedal, et oleksin saanud ilma püsti tõusmata midagi öelda. Kuigi väga oleks tahtnud. Ja ütlen ausalt, minu jaoks väga häiris filmi süvenemist ja kaalun seetõttu isegi, et lähen ja vaatan filmi korra veel. Sest see mis ma nägin, meeldis väga.

  Arvestades, et sain ka ise kunagi kinos ühelt kõrvalistujalt vihase kommentaari stiilis “no kas te peate siin popcorni sööma”, hakkasin muidugi mõtlema, et mida too kommenteerija veel siis oleks teinud, kui ma lisaks ka järjepidevalt oma kaaslasega jutustanud oleksin… 😀

 5. Raili

  Olen ka pidanud lasteetendusel teisi lapsevanemaid paluma, et nad ei häiriks mu lapse etenduse nautimist oma vestlusega. Samas olid nad varem oma lapsi keelanud etenduse ajal segamise pärast. Kogesin samu tundeid, kui sina. Tundsin ennast halvasti ehkki mina ei olnud valesti käitunud.

 6. Mukk

  Jah. Nii see on. Üleüldine suhtumine ühiskonnas, et teistega pole vaja arvestada. Vabadus on õigus teha kõike mida tahan ja kellegagi arvestama ei pea. Ja loomulikult ei tohi ka keegi öelda või tähelepanu juhtida, et see tegevus pole ok. See on kohe pealekaebamine.
  Tegelikult oli väga ok öelda, et lobisemine häiris. Need nii öelda tähenduslikud pilgud ei tööta.
  Lihtsalt väga vähesed julgevad öelda. Tavaliselt need, kes on juhtunud elama mingi aeg Euroopa kultuuriruumis või siis sealt pärit inimestega palju kokku puutunud.

 7. H.

  Tunnen kaasa, mu viimane teatrielamus sai ka rikutud. Minu kõrvale istus hästi tagasihoidliku välimusega naine, ehtne hall hiireke, kellest ei oskaks nagu midagi halba oodata. Aga igal võimalikul juhul pahvatas ta kõva häälega naerma ja selgelt oli tunda, et see oli selline teeseldud, võlts naer, mis mõjus eriti häirivalt, nagu mida sa siin esined. Lisaks ta ei istunud rahulikult oma toolil, vaid naermise ajal vahepeal tõmbus seljatoest eemale ja siis langes sinna jälle hooga tagasi. Nii et mul oli ka seda peksmist selgelt tunda. Ja ma kannatasin vaikselt, sest see tundus üldse nii uskumatu, et keegi teatris niimoodi käitub. Eriti ebameeldiv oleks midagi öelda otse enda kõrval istuvale inimesele, ta oli minust umbes põlvkond vanem ja tundus üsna lootusetu juhtum ka, et kas mingi ütlemine aitakski. Oli koos ühe noormehega, kes võis olla ta poeg ja ma lootsin vahepeal tema peale, et äkki ütleb, et võtaks vaiksemalt, sest piinlik on, aga ei. Kusjuures me istusime üsna ees, vist 4.-5. reas, tegemist oli mu sünnipäevaga ja etenduseks Lehman Brothers, mis kestab 4 tundi. Etendus ise oli muidu väga hea ja siis oli nagu eriti kahju, et ei saanud seda õhtut täielikult nautida.

 8. Paistab, et see probleem on ikka päris laiaulatuslik, kui nii paljudel on oma lugu rääkida. Keegi peaks ajakirjandusse pöörduma 😀 Äkki mõni krõbistaja-lobiseja-röökur loeb, paneb kõrva taha ja muudab käitumist.

  • Vau, tõepoolest. Aga meil pole ka teatris joomisega selliseid probleeme. Meil ei tohi jooki saali kaasa võtta, aga UK-s vist tohib. Enne teatrit ja vaheajal lihtsalt ei jõuta ennast silmini täis juua.

   • Madli

    Õnneks ei tohi tõesti. Kuigi ma mäletan oma nooruspõlvest selliseid ooperiskäike, kus mõned inimesed siiski suutsid ennast vaheajal täis kaanida ning hakkasid siis teise vaatuse ajal wc-s käima.

 9. Trt

  Eilsel etendusel 13 reas üks paar ka jutustas, mees seletas naisele üle asju ja vahepeal niisama kommenteerisid. Me olime mitu kohta eemal ja ikka oli kuulda, et mis inimesed päris kõrval pidid tegema. Ei tea kas see on tükk, mis psühhopaadid teatrisse toob või? Eelistan ka ise 1-3 ridasid, aga vahel populaarsematele etendustele on Draamas selline trend, et hea kui üldse kohad saab. Eespool on olnud vaiksem küll igatahes. Mul abikaasa eelistab looži, aga samas lavakujundused parteri jaoks tihti tehtud, et mingi teatriime läheb seal kaotsi.

  • Täpselt nii – hea, kui üldse pileti saab. Aga ma otsustasin, et enam tagumistesse ridadesse ei lähe. Jäägu siis üldse nägemata, kui et tulen ära halva emotsiooniga.

   Väikestes saalides samas kannatab ka tagapool istuda. Nähtavus on talutav ja loba vist kah vähem. Kuigi nüüd meenub, et kui käisime “Võõraid” vaatamas ja istusime täiesti tagumises reas, siis mul mees pidi “pinginaabrit” paluma, et too telefoni ekraani kinni paneks, sest ta lihtsalt lasi sellel täies ilus põleda… Et jah, ei saagi vist ilma keelamata kuskil käia…

   Looži pole mina kunagi proovinud, aga tahaks väga ära proovida. Vaatasin just eelmine kord, et kui võtaks eespoolt kolmanda looži, siis peaks vaade lavale päris okei olema.

   • Trt

    3 loož on ok jah, iseenesest on oma võlu olnud ka nendel, mis kohe lava kõrval, aga osade etenduste puhul antakse siis teada, et veidi piiratud nähtavus. 1-3 rida siiski kõige parem etendusse sisse elamiseks 🙂

    • Kui veel täpsemaks minna, siis Salmes on parim alates 5. reast, sest siis täpselt üle esimese vahekäigu. Päris 1. reas seal vaja nats üles vaadata, aga Draamas 1. rida parimatest parim 🙂

Kommi

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: